مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 
ما در این صفحه برخی سوال‌های رایج در ارتباط با دوره های آموزشی مدرسه توسعه پایدار را سعی کرده ایم پاسخ دهیم:
 
 • برای ثبت نام در مدرسه از چه طریق باید اقدام کنم؟
برنامه آموزشی مدرسه توسعه پایدار در طول سال در تاریخهای مختلفی برگزار می شود؛ برای ثبت نام در دوره بعدی مدرسه توسعه پایدار، کافی است که به صفحه «دوره های آینده» مراجعه کنید و در آن صفحه، بر دوره در حال ثبت نام کلیک کنید و مراحل ثبت نام را مطابق راهنما طی کنید.  
 
 • هزینه ثبت نام در مدرسه توسعه پایدار چقدر است؟
برای اطلاع از هزینه دوره جاری مدرسه توسعه پایدار، به صفحه «دوره های آینده» مراجعه کنید و در آن صفحه، بر دوره در حال ثبت نام کلیک کنید تا از هزینه ثبت نام آن دوره مطلع شوید.
 
 • آیا امکان اطلاع از نظرات شرکت کنندگان قبلی درباره مدرسه وجود دارد که بتوانیم برای ثبت نام بهتر تصمیم بگیریم؟
بله؛ در صفحه «نظرات همراهان» می توانید از نظرات کیفی و کمی شرکت کنندگان قبلی راجع به مدرسه توسعه پایدار مطلع شوید. شما همچنین با کلیک بر صفحه «دوره های گذشته» می توانید گزارش مختصری از برنامه های قبلی مدرسه توسعه پایدار را ببینید.
 
 • من از طرف یک سازمان دولتی شرکت می کنم و امکان پرداخت اینترنتی برای ثبت نام نداریم؛ چه باید بکنم؟
شما می توانید مطابق راهنمای ثبت نام(قابل دسترسی از طریق صفحه «دوره های آینده»)، بعد از ثبت نام در سامانه دانشگاه، گزینه ثبت نام «آفلاین» را انتخاب کنید و بعد از واریز وجه در حساب بانکی دانشگاه، تصویر آن را در سامانه بارگزاری نمایید.
 
 • آیا برای دوره گواهی صادر می شود؟
بله؛ برای کسانی که حضور و مشارکت فعالی در هر دوره از مدرسه توسعه پایدار داشته باشند، در پایان دوره گواهینامه صادر خواهد شد.
 
 • من یک مدیر مدرسه هستم؛ و سابقه کار یا تحصیل در این حوزه ندارم و صرفا می خواهم با توسعه پایدار و مباحث مدرسه آشنا شوم. آیا ثبت نام در دوره برای من مفید است؟
بله؛ برای شرکت در دوره های مدرسه توسعه پایدار، هیچ پیش نیاز تحصیلی یا کاری لازم نیست. کافی است که به سرفصلهای دوره علاقه مند باشید.
 
 • من یک مدیر بازنشسته صنعت هستم؛ آیا محدودیت سنی برای شرکت در مدرسه وجود دارد؟
خیر؛ هیچ گونه محدودیت سنی برای حضور در مدرسه وجود ندارد. هرچه فضای شرکت کنندگان، متنوع تر باشد، کمک بیشتری به فضای بین رشته ای و تبادل تجربه مدرسه خواهد نمود.
 
 • چرا دوره های آموزشی مدرسه را مانند کارگاه های متداول، به صورت یک برنامه چند روزه پشت سرهم برگزار نمی کنید؟
ما بر اساس تجربه چند سال کار آموزشی در این حوزه و نیز استفاده از تجربیات جهانی در آموزش توسعه پایدار، به این نتیجه رسیدیم که دوره هایی که زمان شان در طول یک بازه زمانی به جلسات کوچکتر تقسیم می شود و افراد فرصت یک دوره کوتاه زندگی و درگیر شدن با مباحث مدرسه را پیدا می کنند، اثربخشی بیشتری از دوره های سنتی فشرده چند روزه در حوزه توسعه پایدار و CSR دارند.
 
 • چرا از عنوان «تسهیل گر» به جای «مدرس» در دوره های آموزشی مدرسه استفاده کرده اید؟
چون فضای مدرسه توسعه پایدار، یک فضای یک طرفه نیست و مبتنی بر مشارکت و تعامل بین شرکت کنندگان است. در شیوه های تدریس سنتی، «مدرس» به عنوان دانای کل به ارائه یک طرفه مباحث می پردازد. در شیوه ما، تسهیل گر، کمک می کند که فرآیند های تعاملی و اکتشافی که اثربخشی بهتری در یادگیری دارند، در خدمت هدف مدرسه قرار گیرند.
 
 • چرا در دوره های آموزشی مدرسه، به مانند برخی از دوره های متداول، از حضور تعداد زیادی مدرس به شکل همزمان استفاده نمی کنید؟
ما در برنامه آموزشی مدرسه توسعه پایدار، به دنبال انتقال مجموعه ای یکپارچه از مفاهیم و محتوای آموزشی در کنار نگرشی واحد هستیم. بعد از بررسی دوره های مشابه و بازخورد از برنامه های دیگر، به این نتیجه رسیدیم که وجود یک مدرس و تسهیل گر واحد، به انسجام مطالب و پاره پاره نشدن آنها کمک می کند. خوشبختانه بازخورهای گرفته شده از نظرسنجی های دوره های مدرسه، ما را دلگرم کرد که این تصمیم و رویه جدید، اثربخشی بالایی در آموزش دارد و ما را به هدف های تعیین شده بهتر می رساند.
 
 • آیا بورسیه و کمک هزینه آموزشی برای دانشجویان و فعالین اجتماعی وجود دارد؟

بله! مدرسه توسعه پایدار، در تلاش است که برای فراهم آوردن امکان حضور علاقه مندان از بخش های مردم نهاد و دانشجویی، برای هر دوره از مدرسه، تعدادی بورسیه و کمک هزینه آموزشی(scholarship) ارائه نماید. این بورسیه ها، به شکلی رقابتی ارائه می شوند و برای دریافت آنها بایستی اقدام (Apply) کرد. شرایط و نحوه دریافت این کمک هزینه ها(که فقط مختص دانشجویان و فعالین سازمانهای مردم نهاد است) در این صفحه(کلیک کنید) قابل رویت است.

 

 • آیا ما با شرکت در دوره های آموزشی مدرسه توسعه پایدار، متخصص این حوزه می شویم؟
خیر! نه فقط مدرسه توسعه پایدار، بلکه هیچ دوره آموزشی در دنیا نمی تواند مدعی تربیت متخصص برای حوزه توسعه پایدار شود. حوزه توسعه پایدار، حوزه بسیار وسیعی است که می توان مدعی شد حتی یک نفر متخصص برای آن نیز در دنیا وجود ندارد! بلکه هر کس به فراخور زمینه کاری خود، در ارتباط با توسعه پایدار دانشی پیدا کرده است و نهایتا می تواند تسهیل گر خوبی برای فعالیت های این حوزه در برخی جنبه های خاص باشد. با این حال، ما در مدرسه توسعه پایدار، سعی می کنیم از دانش و برخی مهارت های مهم و مورد نیاز برای توسعه پایدار صحبت کنیم و به ویژه بر جنبه هایی تاکید کنیم که کمتر در رسانه ها و مطالب عمومی مرتبط با توسعه پایدار درباره شان گفته می شود. محتوایی که در مدرسه آماده کرده ایم، سعی شده الزامات و مبنای اولیه را برای کار و کسب بینش در حوزه توسعه پایدار فراهم کند. پیگیری سرنخ های بعدی، قطعا توسط خود شما می تواند به اثربخشی و تخصص در حوزه فعالیت تان منتهی شود.
 
 • من متاسفانه فرصت شرکت در  دوره فعلی مدرسه توسعه پایدار را ندارم؛ آیا این دوره دوباره تکرار می شود؟
بله؛ مدرسه توسعه پایدار در طول سال در زمان های مختلفی برگزار می شود. به طور کلی ما چهار مدرسه فصلی «بهاره، تابستانی، پاییزه و زمستانی» داریم و علاوه بر آن، برنامه های ویژه ای هم ممکن هست در هر فصل برگزار کنیم. با مراجعه به صفحه  «دوره های آینده» یا عضویت در کانال تلگرامی مدرسه (sdschool@) می توانید از زمان دوره بعدی باخبر شوید.
 
 • ما تجربه منحصربفردی در حوزه توسعه پایدار داریم که ممکن است برای مخاطبان مدرسه آموزنده باشد؛ آیا می توانیم به شما منتقل کنیم؟
بله و حتما! ؛ مدرسه توسعه پایدار بر ارائه تجارب بومی و آزمون شده در ایران عزیزمان استوار است؛ از طریق راه های ارتباطی مدرسه با ما تماس بگیرید و ما پس از بررسی تجربه شما ممکن است آن را به عنوان تجربه(case) در دوره های بعدی مدرسه یا برنامه های ترویجی نظیر نشست‌ها استفاده کنیم.
 
 • من مدیر یک شرکت خصوصی هستم و دوست دارم که از مدرسه شما حمایت کنم؛ چه فرصتی برای من وجود دارد؟
شما می توانید علاوه بر امکان حضور کارکنان علاقه مند خود در مدرسه، با اعطای یک یا چند بورس، زمینه را برای حضور بیشتر دانشجویان یا فعالین اجتماعی علاقه مند در مدرسه توسعه پایدار فراهم کنید. ما به عنوان قدردانی، از شما در میان حامیان مدرسه یاد خواهیم کرد.
 
 • مدت زمان هر دوره از مدرسه توسعه پایدار چقدر است؟
به طور استاندارد، هر دوره از مدرسه توسعه پایدار شامل هفت نیم روز یا 14 جلسه تقریبا دو ساعته در 7 هفته متوالی است که تقریبا 28 ساعت آموزشی را در بر می گیرد.
 
 • داستان بازدیدها یا مهمانان در برخی از دوره‌های مدرسه چیست؟

ما برای غنا بخشیدن به برنامه های آموزشی مدرسه توسعه پایدار و فراهم آوردن امکان لمس از نزدیک تر تجارب، سعی می کنیم در صورت امکان در برخی دوره ها، مهمانانی ویژه یا بازدیدهایی از تجارب توسعه پایدار هم داشته باشیم که در کنار محتوای آموزشی ارائه شده و هدایت شده توسط تسهیل گر دوره،  کمک می کنند که شرکت کنندگان در مدرسه، از نزدیک با چالش ها و جوانب تجربیات توسعه پایدار آشنا شوند. 

 

 • برخی از مباحث دوره توسعه پایدار، مثل گزارش دهی پایداری، شاید خودشان موضوع یک کارگاه یک روزه باشند؛ آیا گنجاندن آنها در برنامه آموزشی مدرسه، منطقی است؟

بله! در واقع در هر حوزه ای، هرچقدر که بخواهیم می توانیم عمیق و تخصصی به آن بپردازیم و برای مثال در مورد همان گزارش دهی پایداری هم، در مورد چگونگی تعیین موضوعات اساسی پایداری ، می شود کارگاهی دو روزه برگزار کرد. نکته مهم این است که هدف از مدرسه توسعه پایدار چیست و آیا قرار است یک متخصص جامع الشرایط توسعه پایدار از آن فارغ التحصیل شود؟ خیر. هدف کلی این برنامه، آماده سازی علاقه مندان و فعالین حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها با مبانی و کلیات عناوین مهمی است که در این حیطه با آن برخورد خواهند داشت و ضروری است که فهم و بینشی نسبت به آنها داشته باشند. ما در مدرسه توسعه پایدار، علاوه بر تمرکز بر ساختن مدل فکری سازگار با توسعه پایدار، سرنخ هایی به مخاطبان می‌دهیم که خودشان بعدا در آنها در صورت علاقه، عمیق تر شوند. قطعا هر کدام از سرفصلهای جزیی که در مدرسه ارائه می شود، خودشان می توانند موضوع یک کارگاه یک یا چند روزه جداگانه باشند. ما البته ممکن است برای برخی سرفصلهایی که احساس کنیم مخاطبان جدی وجود دارد، در آینده کارگاه های تخصصی نیز برگزار نماییم.

 
 • تا جایی که من می فهمم، «توسعه پایدار»، مفهومی نیست که بتوان آن را به صورت ترجمه ای وارد کشور کرد و هر کشور باید الگوی خود را در این حوزه در پیش بگیرد؛ آیا مدرسه شما به این موضوع توجه کرده است یا به مانند خیلی از کارگاه های آموزشی برگزار شده، یک دوره صرفا ترجمه ای است؟

ما هم با شما هم نظریم. همان طور که در قسمت «درباره مدرسه» توضیح داده شده است، مدرسه توسعه پایدار شریف، یک دوره ترجمه ای نیست و برای مباحث ارائه شده در آن، برنامه ریزی و طراحی بومی صورت گرفته است و علاوه بر این همانطور که در سرفصلهای یادگیری ذکر شده است، یک بخش مهم از مدرسه، «توسعه پایدار و ایران ما» نام دارد.  همچنین سعی شده تا تجربه های موفق و گوناگون داخلی در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی دستچین شده و در طول مدرسه برای شما ارائه شود.

 

 • من قبلا در سمینارهای آموزشی دو ساعته درباره توسعه پایدار یا مسئولیت اجتماعی سازمانها شرکت کرده ام؛ دوره شما برای من یادگیری جدیدی دارد؟
مدرسه توسعه پایدار شریف، یک تجربه جدید و متفاوت در آموزش توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها در ایران است و می توانیم مدعی شویم به این جامعیت، سرفصلهایی در هیچ کدام از سمینارهای آموزشی مشابه در کشور ارائه نشده است. 
از ویژگی های منحصربفرد مدرسه توسعه پایدار شریف، ارتباط تنگاتنگ محتوای ارائه شده در آن، با سوابق مشاوره ای و پژوهشی مدرسین و تسهیل گران در داخل کشور و نیز بهره گیری از تجارب بین المللی در حوزه آموزش توسعه پایدار در جهت ارائه محتوایی اثربخش است؛ به شکلی که سعی شده در این دوره فشرده، مخاطبین بتوانند ره توشه ای کاربردی برای فعالیت در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها کسب کنند. 
 
 • آیا ثبت نام، بایستی حتما «قبل از شروع دوره» صورت بگیرد؟
بله؛ با توجه به قوانین دانشگاه و نیز محدودیت ظرفیت، شرکت در دوره تنها برای عزیزانی امکان پذیر است که قبل از پایان مهلت ثبت نام هر دوره از مدرسه، از طریق سامانه، ثبت نام کرده باشند.
 
 • هزینه های دوره های فصلی مدرسه، زیاد نیست؟
خیلی شفاف و با قاطعیت بگوییم که نه!
به نسبت دوره های با عنوان مشابه، هرگز بالا نیست! و حتی می توانیم مدعی شویم بادرنظر گرفتن سطح دوره، محتوا، طول دوره و شیوه برگزاری، جزو ارزان ترین دوره های موجود هستیم. شاید خوب باشد که نگاهی به وضعیت فعلی بازار آموزشی در سایت های نظیر ایوند بیاندازید(کلیک کنید)، و هزینه ساعتی دوره های برگزار شده را مقایسه کنید.
همچنین یک نکته مهم برای مدرسه توسعه پایدار این بوده که در این شرایط اقتصادی، امکان حضور در دوره را برای مخاطبان بیشتری فراهم آورد. از این منظر، علاوه بر کمک هزینه های آموزشی تعریف شده برای هر دوره، هزینه ساعتی برگزاری هر دوره نیز از دی 96 به بعد، پایین تر آمده است. یعنی دقیقا در مقطعی که اقتصاد ایران با تورم و افزایش چندبرابری قیمت ها روبرو شده است، ما در مدرسه توسعه پایدار، در راستای مسئولیت اجتماعی خود، هزینه ساعتی برگزاری دوره ها را پایین تر و پایین تر آورده ایم. جدول زیر در این رابطه، دید خوبی به شما می دهد:
 
 
*راستی دقت کنید که ما یک دوره رسمی دانشگاه صنعتی شریف هستیم(بسیاری از دوره های مشابهی که با نام دانشگاه شریف برگزار می شوند، از مجاری قانونی ثبت نشده اند و بدون پرداخت هزینه های سربار به دانشگاه و به نوعی دور از چشم مجاری رسمی دانشگاه برگزار می شوند).
اما ما از این بابت سربارهای نسبتا سنگینی هم به دانشگاه و مرکز آموزش های آزاد پرداخت می کنیم که کسورات هر دوره را به حدود 40 درصد می رساند. اگر این شرایط را هم لحاظ کنید، حتما دوره های مدرسه توسعه پایدار را در میان دوره های با قیمت پایین دسته بندی خواهید کرد.
امیدواریم که بتوانیم همچنان در این مسیر، ثابت قدم باشیم. قطعا همراه شدن حامیان مالی و اسپانسرها، کمک زیادی به تثبیت این رویه خواهد کرد.
 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی