مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها

. Sharif Sustainable Development and CSR School .
مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، دوره های آتی و راه های ارتباطی می توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.


 • برای ثبت نام در مدرسه از چه طریق باید اقدام کنم؟
مدرسه توسعه پایدار در طول سال در تاریخهای مختلفی برگزار می شود؛ برای ثبت نام در دوره بعدی مدرسه توسعه پایدار، کافی است که به صفحه «دوره های آینده» مراجعه کنید و در آن صفحه، بر دوره در حال ثبت نام کلیک کنید و مراحل ثبت نام را مطابق راهنما طی کنید.  

 • هزینه ثبت نام در مدرسه توسعه پایدار چقدر است؟
برای اطلاع از هزینه دوره جاری مدرسه توسعه پایدار، به صفحه «دوره های آینده» مراجعه کنید و در آن صفحه، بر دوره در حال ثبت نام کلیک کنید تا از هزینه ثبت نام آن دوره مطلع شوید.

 • من از طرف یک سازمان دولتی شرکت می کنم و امکان پرداخت اینترنتی برای ثبت نام نداریم؛ چه باید بکنم؟
شما می توانید مطابق راهنمای ثبت نام(قابل دسترسی از طریق صفحه «دوره های آینده»)، بعد از ثبت نام در سامانه دانشگاه، گزینه ثبت نام «آفلاین» را انتخاب کنید و بعد از واریز وجه در حساب بانکی دانشگاه، تصویر آن را در سامانه بارگزاری نمایید.

 • آیا برای دوره گواهی صادر می شود؟
بله؛ برای کسانی که حضور و مشارکت فعالی در هر دوره از مدرسه توسعه پایدار داشته باشند، در پایان دوره گواهینامه صادر خواهد شد.

 • من یک مدیر مدرسه هستم؛ و سابقه کار یا تحصیل در این حوزه ندارم و صرفا می خواهم با توسعه پایدار و مباحث مدرسه آشنا شوم. آیا ثبت نام در دوره برای من مفید است؟
بله؛ برای شرکت در دوره های مدرسه توسعه پایدار، هیچ پیش نیاز تحصیلی یا کاری لازم نیست. کافی است که به سرفصلهای دوره علاقه مند باشید.

 • من یک مدیر بازنشسته کارخانه هستم؛ آیا محدودیت سنی برای شرکت در مدرسه وجود دارد؟
خیر؛ هیچ گونه محدودیت سنی برای حضور در مدرسه وجود ندارد. هرچه فضای شرکت کنندگان، متنوع تر باشد، کمک بیشتری به فضای بین رشته ای و تبادل تجربه مدرسه خواهد نمود.

 • چرا مدرسه را مانند کارگاه های متداول، به صورت یک برنامه چند روزه پشت سرهم برگزار نمی کنید؟
ما بر اساس تجربه چند سال کار آموزشی در این حوزه و نیز استفاده از تجربیات جهانی در آموزش توسعه پایدار، به این نتیجه رسیدیم که دوره هایی که زمان شان در طول یک بازه زمانی به جلسات کوچکتر تقسیم می شود و افراد فرصت یک دوره کوتاه زندگی و درگیر شدن با مباحث مدرسه را پیدا می کنند، اثربخشی بیشتری از دوره های سنتی فشرده چند روزه در حوزه توسعه پایدار و CSR دارند.

 • چرا از عنوان «تسهیل گر» به جای «مدرس» مدرسه استفاده کرده اید؟
چون فضای مدرسه توسعه پایدار، یک فضای یک طرفه نیست و مبتنی بر مشارکت و تعامل بین شرکت کنندگان است. در شیوه های تدریس سنتی، «مدرس» به عنوان دانای کل به ارائه یک طرفه مباحث می پردازد. در شیوه ما، تسهیل گر، کمک می کند که فرآیند های تعاملی و اکتشافی که اثربخشی بهتری در یادگیری دارند، در خدمت هدف مدرسه قرار گیرند.

 • آیا بورسیه و تخفیف برای دانشجویان و فعالین اجتماعی وجود دارد؟

متاسفانه در حال حاضر و به دلیل محدودیت ها، ثبت نام مدرسه، بدون ارائه تخفیف و یا بورسیه است. با این حال چنانچه دوست دارید از گسترش آگاهی ها درباره توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی حمایت کنید، می توانید حامی مالی مدرسه باشید تا بتوانیم در دوره های بعدی، به فراگیران دارای انگیزه و شایستگی از میان دانشجویان یا فعالین اجتماعی، تعدادی بورس تحصیلی برای شرکت در دوره ارائه کنیم.


 • من متاسفانه فرصت شرکت در مدرسه زمستانی توسعه پایدار را ندارم؛ آیا این دوره دوباره تکرار می شود؟
بله؛ مدرسه توسعه پایدار در طول سال در زمان های مختلفی برگزار می شود. با مراجعه به صفحه  «دوره های آینده» یا عضویت در کانال تلگرامی مدرسه (sdschool@) می توانید از زمان دوره بعدی باخبر شوید.

 • ما تجربه منحصربفردی در حوزه توسعه پایدار داریم که ممکن است برای مخاطبان مدرسه آموزنده باشد؛ آیا می توانیم به شما منتقل کنیم؟
بله و حتما! ؛ مدرسه توسعه پایدار بر ارائه تجارب بومی و آزمون شده در ایران عزیزمان استوار است؛ از طریق راه های ارتباطی مدرسه با ما تماس بگیرید و ما پس از بررسی تجربه شما ممکن است آن را به عنوان تجربه(case) در دوره های بعدی مدرسه استفاده کنیم.

 • من مدیر یک شرکت خصوصی هستم و دوست دارم که از مدرسه شما حمایت کنم؛ چه فرصتی برای من وجود دارد؟
شما می توانید علاوه بر امکان حضور کارکنان علاقه مند خود در مدرسه، با اعطای یک یا چند بورس، زمینه را برای حضور بیشتر دانشجویان یا فعالین اجتماعی علاقه مند در مدرسه توسعه پایدار فراهم کنید. ما به عنوان قدردانی، از شما در میان حامیان مدرسه یاد خواهیم کرد.

 • مدت زمان هر دوره از مدرسه توسعه پایدار چقدر است؟
به طور استاندارد، هر دوره از مدرسه توسعه پایدار شامل چهار نیم روز یا هشت جلسه تقریبا دو ساعته در چهار هفته متوالی است. البته آخرین جلسه سه ساعته برگزار می شود و در مجموع 17 ساعت زمان هر دوره خواهد بود.

 • برخی از مباحث دوره توسعه پایدار، مثل گزارش دهی پایداری، شاید خودشان موضوع یک کارگاه یک روزه باشند؛ آیا گنجاندن آنها در برنامه مدرسه، منطقی است؟
بله! در واقع در هر حوزه ای، هرچقدر که بخواهیم می توانیم عمیق و تخصصی به آن بپردازیم و برای مثال در مورد همان گزارش دهی پایداری هم، در مورد چگونگی تعیین موضوعات اساسی پایداری ، می شود کارگاهی یک روزه برگزار کرد. نکته مهم این است که هدف از مدرسه توسعه پایدار چیست و آیا قرار است یک متخصص جامع الشرایط توسعه پایدار از آن فارغ التحصیل شود؟ خیر. هدف کلی این برنامه، آماده سازی علاقه مندان و فعالین حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها با مبانی و کلیات همه عناوین مهمی است که در این حیطه با آن برخورد خواهند داشت و ضروری است که فهم و بینشی نسبت به آنها داشته باشند. قطعا هر کدام از سرفصلهای جزیی که در مدرسه ارائه می شود، خودشان می توانند موضوع یک کارگاه یک یا چند روزه جداگانه باشند. ما البته ممکن است برای برخی سرفصلهایی که احساس کنیم مخاطبان جدی وجود دارد، در آینده کارگاه های تخصصی نیز برگزار نماییم.

 • تا جایی که من می فهمم، «توسعه پایدار»، مفهومی نیست که بتوان آن را به صورت ترجمه ای وارد کشور کرد و هر کشور باید الگوی خود را در این حوزه در پیش بگیرد؛ آیا مدرسه شما به این موضوع توجه کرده است یا به مانند خیلی از کارگاه های آموزشی برگزار شده، یک دوره صرفا ترجمه ای است؟

ما هم با شما هم نظریم. همان طور که در قسمت «درباره مدرسه» توضیح داده شده است، مدرسه توسعه پایدار شریف، یک دوره ترجمه ای نیست و برای مباحث ارائه شده در آن، برنامه ریزی و طراحی بومی صورت گرفته است و علاوه بر این همانطور که در سرفصلهای یادگیری ذکر شده است، یک بخش مهم از مدرسه، «توسعه پایدار و ایران ما» نام دارد.  همچنین سعی شده تا تجربه های موفق و گوناگون داخلی در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی دستچین شده و در طول مدرسه برای شما ارائه شود.


 • من قبلا در سمینارهای آموزشی دو ساعته درباره توسعه پایدار یا مسئولیت اجتماعی سازمانها شرکت کرده ام؛ دوره شما برای من یادگیری جدیدی دارد؟
مدرسه توسعه پایدار شریف، یک تجربه جدید و متفاوت در آموزش توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها در ایران است و می توانیم مدعی شویم به این جامعیت، سرفصلهایی در هیچ کدام از سمینارهای آموزشی مشابه در کشور ارائه نشده است. 
از ویژگی های منحصربفرد مدرسه توسعه پایدار شریف، ارتباط تنگاتنگ محتوای ارائه شده در آن، با سوابق مشاوره ای و پژوهشی مدرسین و تسهیل گران در داخل کشور و نیز بهره گیری از تجارب بین المللی در حوزه آموزش توسعه پایدار در جهت ارائه محتوایی اثربخش است؛ به شکلی که سعی شده در این دوره فشرده، مخاطبین بتوانند ره توشه ای کاربردی برای فعالیت در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها کسب کنند. 
برای آشنایی بیشتر با این ویژگی های متفاوت مدرسه، می توانید به صفحه «درباره مدرسه» مراجعه کنید.

 • آیا ثبت نام، بایستی حتما «قبل از شروع دوره» صورت بگیرد؟
بله؛ با توجه به قوانین دانشگاه و نیز محدودیت ظرفیت، شرکت در دوره تنها برای عزیزانی امکان پذیر است که قبل از پایان مهلت ثبت نام هر دوره از مدرسه، از طریق سامانه، ثبت نام کرده باشند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی