مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 

دعوت به همکاری داوطلبانه

برای پاسداری از زبان فارسی

 

 نگاه ایرانی به توسعه پایدار، به ما می گوید که همانطور که توسعه ضد محیط زیست، توسعه ناپایدار است، به همان شکل، توسعه ای که به از دست رفتن و تضعیف زبان فارسی، به عنوان عنصر کلیدی هویت ما منجر شود، «توسعه پایدار» نیست...

 

 

متاسفانه، در این سالها، کمتر کسی مراقب و نگران زبان فارسی است. ما در قبال آن، به انداز کافی مسئولانه رفتار نمی کنیم. ما نسبت به حفظ زبان فارسی بی توجه هستیم. بعضی ها، آن را آگاهانه می‌فروشیم! (با به کاربردن غیرضروری واژگان بیگانه) تا برای خود منزلت اجتماعی بالاتری پیدا کنیم! سیاست های دولتی در این زمینه، ناکارامد و نامناسب هستند و البته وزات خانه ها و دستگاه های دولتی شاید هرگز به تضعیف زبان فارسی به عنوان یک مسئله اولویت دار هم نگاه نکنند...و در هیاهوی شرایط پیچیده اقتصادی و اجتماعی، انگار کسی حواسش به این دارایی ارزشمند جمعی مان نیست!

 

شاید شما هم دقت کرده باشید که ما چقدر غیرمسئولانه از واژگان بیگانه استفاده می کنیم. دانشگاهیان، هنرمندان و چهره های معروف، حتی مردمان عادی جامعه هم حالا خیلی راحت برای ساده ترین واژگانی که ما در گنجینه زبان و ادبیات فارسی دستمان برایشان هیچ وقت خالی نبوده hsj، از معادل های انگلیسی و بیگانه استفاده می کنند...کمی فکر کنیم...ما با یک موج بی توجهی روبرو هستیم که هر روز بزرگ و بزرگ تر می شود...

 

 

اما حالا ما چه کنیم؟ فقط تماشا کنیم؟ یا ...

✅ ما در مدرسه توسعه پایدار، و دقیقا در راستای توجه به اصول توسعه پایدار و البته با نگاهی بومی، به این نتیجه رسیده ایم که حفظ زبان فارسی، به مانند حفظ محیط زیست، به مانند حفظ هوای پاک، به مانند حفظ ارزش های اجتماعی و یا به مانند حفظ سلامت روان و جسم، به مانند همه اینها، حفظ زبان فارسی هم بخشی هم از توسعه پایدار است و باید برای آن حساس باشیم. ما دوست داریم در این راستا کاری کنیم. ایده هایی هم داریم. از کوچک گرفته تا بزرگ. به دنبال یک حرکت مردمی واقعی هستیم. خیلی هم بزرگ نمی خواهیم شروع کنیم. می خواهیم دست بگذاریم روی ورود بی حساب و کتاب و غیرضروری کلمات بیگانه و به ویژه انگلیسی به آن، و تلاش کنیم تا قدری مردم و به ویژه دانشگاهیان را نسبت به این موضوع حساس کنیم.

 


دقیقا چه کار می خواهیم کنیم؟! از یک نشست شروع می کنیم در ماه های آینده؛ آدمهای دغدغه مند مثل خودمان را پیدا می کنیم  و بعد با هم، برای شروع یک پویش برنامه ریزی می کنیم. این پویش، رسانه اصلی اش فضای مجازی است و ممکن است البته بتواند ظرفیت های دیگر را هم پای کار بیاورد. هم مردم را آگاه می کند و هم تلاش می کند تا واژگان مناسب را برای کلمات انگلیسی و بیگانه غیرضروری که در مکالمات روزمره زندگی و کار و تحصیل جا افتاده ، پیشنهاد دهد. بعد حتی اگر به یاری خدا کارها خوب پیش رفت، در بلندمدت می توانیم به ایجاد یک سازمان مردم نهاد دائمی هم در این راستا فکر کنیم.

اما کوچک شروع می کنیم و قبل از سر و صدای زیاد، دوست داریم که همدلان و همفکران مان را پیدا کنیم.

 

 

پیوستن به ما

اگر شما هم مثل ما حس می کنید که حال زبان فارسی خوب نیست، مردم جامعه مان نسبت به آن غیرمسئولانه رفتار می کنند و باید تلنگری بزنیم و از تضعیفش جلوگیری کنیم، و البته اگر حاضرید داوطلبانه در این راستا وقت بگذارید، به ما پیام بدهید: ایمیل iransdschool@gmail.com و یا تلفن 09129458095 (در واتساپ)--> توضیح مختصری راجع به خودتان بنویسید، شماره تلفن بگذارید و از تمایلتان و میزان وقتی که می توانید در این راستا بگذارید و توانمندی هایی که دارید بگویید.

ما به رشته تحصیلی خاصی محدود نیستیم. لازم نیست زبان و ادبیات فارسی خوانده باشید. کافی است که شما هم مثل ما دل نگران زبان فارسی باشید؛ با هر توانمندی ممکن است بتوانید به ما کمک کنید. از کارهای گرافیکی گرفته تا فعالیت در شبکه های مجازی تا طراحی وبسایت و یا مذاکره با نهادها و چهره ها و ... و یا حتی جلب کمک مالی.

مسئولیت پذیری، علاقه به موضوع این پویش و نیز همدلی با اهداف فعالیت مدرسه توسعه پایدار، برایمان اهمیت زیادی در تشکیل گروه کاری این برنامه دارد. انشالله اگر به حد کفایت برسیم، شروع خواهیم کرد.

منتظرتان هستیم!

 

مدرسه توسعه پایدار

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.