مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 

 

چرا فهم ارتباط میان مشکلات زیست محیطی کشور و ارزیابی اثرات محیط زیستی و اجتماعی توسعه (impact assessment) در شرایط کنونی بیش از پیش اهمیت دارد؟

فهم، اصلاح و بهبود اثربخشی نظام ارزیابی اثرات زیست محیطی برای نجات محیط زیست ایران ( توسعه پایدار در ایران) امری ضروری است. تجربه‌ها و درس آموخته‌های پیاده‌سازی نظام ارزیابی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که بدون وجود یک نظام ارزیابی موثر با ایفاگری نقش و مشارکت تمام بازیگران اصلی، حفاظت از محیط زیست و دستیابی به توسعه پایدار ناممکن است. از این رو در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه در طی چند دهه گذشته، ایجاد و حفظ یک نظام ارزیابی اثرات محیط زیستی اگر "مهم‌ترین" موضوع مورد توجه در حوزه محیط زیست نباشد، بدون شک "یکی از مهم‌ترین" موضوعات است. 

در شرایط فعلی و با مشهود شدن بیش از پیش مشکلات زیست محیطی در کشور و اثرات مستقیم آن بر زوایای مختلف زندگی مردم عزیزمان، فهم اهمیت نقش ارزیابی اثرات و ارتباط آن با مسائل محیط زیستی با تکیه بر درس آموخته‌های داخل و خارج از کشور بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.

 از این رو مدرسه توسعه پایدار از دو سال پیش بستری برای گفتمان‌سازی، تحلیل و آسیب‌شناسی موشکافانه نظام ارزیابی اثرات در ایران را در دستور کار خود قرار داده و در اولین قدم با برگزاری یک همایش با حضور متخصصین و صاحب‌نظران این حوزه در سال 1399، حرکتی را آغاز کرده است. در ادامۀ این راه، گروه پژوهشی مدرسه توسعه پایدار در حال تهیه گزارشی از وضعیت ایران درخصوص اثربخشی ارزیابی اثرات و ارائه راهکارهایی برای بهبود نظام ارزیابی است که نتایج آن در آیندۀ نزدیک منتشر خواهد شد. در ادامۀ این مسیر، مدرسه توسعه پایدار در نظر دارد نشست‌هایی را با حضور متخصصین و صاحب‌نظران-با نگاهی به تجارب بحث‌برانگیز چند دهه اخیر، برگزار نماید که عناوین این جلسات در ادامه آورده شده است.


سلسله جلسات

"ارزیابی اثرات اجتماعی و محیط زیستی پروژه‌ها در ایران: آنچه که هست؛ آنچه که باید باشد"  

با حضور متخصصین، صاحب‌نظران و پژوهشگران 

  • جلسه اول 

-مطالبه گری، تصمیم گیری شفاف و پاسخگو از طریق ارزیابی اثرات زیست محیطی 
بررسی دو نمونه ی موردی  « خوزستان و بحران آب» و « بم و معادن »

  • جلسه دوم 

-بررسی نقش دستگاه های دولتی خارج از سازمان حفظ محیط زیست و ضرورت وجود یک مکانیزم هماهنگ سازی موثر میان نهادهای ذی نفع ارزیابی اثرات در کشور

  • جلسه سوم 

-    نظام ارزیابی اثرات: درس آموخته های دنیاَ، دریچه ای برای تسهیل مسیر اصلاح نظام ارزیابی در ایران 

  • جلسه چهارم 

-چرا هر بسته‌ای برای نجات اقتصاد ایران بدون توجه به ارزیابی اثرات اجتماعی و محیط زیستی ناکارامد است؟

 

این سلسله جلسات گفتگو، بر بستر فضای مجازی برگزار می‌شود و جزییات مربوط به این جلسات در همین صفحه و کانال تلگرامی و صفحۀ اینستاگرام مدرسه توسعه پایدار اطلاع‌رسانی خواهد شد. شرکت در این جلسات رایگان است، اما نیاز به ثبت نام قبلی خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سوال می‌توانید با شماره تلفن 09122392407 تماس بگیرید.
 

مدرسه توسعه پایدار

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.