مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

فراخوان معرفی کودکان و نوجوانان علاقه مند به کتاب

جهت عضویت در شورای داوران کودک و نوجوان ادبیات کودک

در مدرسه توسعه پایدار

 

 

(این فراخوان تاریخ انقضا ندارد و تا تکمیل تعداد در نظر گرفته شده برای دور اول فراخوان- حدود 50 نفر-، ادامه می یابد)

تاکنون، 46 کودک حدودا 10 تا 15 ساله از نقاط مختلف کشور عضو این شورا شده اند و ما به طور ویژه در حال حاضر به دنبال اضافه کردن افرادی از استان های زیر هستیم و تقریبا فقط در این استان‌ها و به تعداد بسیار محدود، افراد جدیدی را پذیرا هستیم:

*اولویت اول: کردستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خراسان جنوبی

*اولویت دوم: سمنان، خراسان شمالی، گلستان، زنجان، قم، قزوین، اردبیل، هرمزگان

 

(اسامی اعضای فعلی، در انتهای صفحه ارائه شده است)

 

مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف، قصد دارد شورایی از کودکان و نوجوانان با حدود سنی 10 تا 15 ساله، (مقطع متوسطه اول و سالهای پنجم و ششم مقطع ابتدایی) تشکیل دهد که اعضای آن، آثار ادبی تهیه شده در قالب داستان کوتاه و شعر کودک و نوجوان را قبل از انتشار، مطالعه کنند و مورد داوری قرار دهند. آثاری که برای داوری به این جمع ارائه خواهد شد، متن های اولیه داستان ها و شعرهایی است که با نظارت و تسهیل گری مدرسه توسعه پایدار در نقاط مختلف کشور و توسط نویسندگان بومی تهیه می شود و پس از داوری، اصلاح و تائید نهایی، در قالب کتاب های کودک و نوجوان، به چاپ می رسند. این آثار، هدفمند بوده، سوژه‌های بومی داشته و درون مایه داستان ها و اشعارشان را، پیام‌هایی در راستای کمک به پیشرفت و آبادانی و توسعه پایدار مناطق هدف شکل می دهد.

بدین وسیله از والدین یا مربیان کودکان و نوجوانان واجد شرایط دعوت می‌شود که پس از مطالعه این فراخوان، در صورت تمایل، نام داوطلب خود را با ذکر مشخصات برای ما بفرستند. شورای پویش کتاب داستان های محلی در مدرسه توسعه پایدار، از میان داوطلبین، عده محدودی را جهت عضویت در این طرح بر اساس معیارهای خود انتخاب خواهد نمود و با ایشان برای طی کردن مراحل بعدی عضویت، تماس خواهد گرفت.

 

مزایای عضویت در شورا:

عضویت در این شورا، داوطلبانه است.

اما برای تقدیر و تشکر، برای افرادی که دوره عضویت خود را در شورا مطابق با تعهدات داده شده سپری کنند، توسط مدرسه توسعه پایدار گواهی عضویت در شورا صادر خواهد شد و در سایت و رویدادهای مدرسه توسعه پایدار، معرفی خواهند شد. همچنین، اعضای این شورا، امکان دسترسی رایگان به آثار داوری شده در دوره فعالیت خود را خواهند داشت و در برگزاری برنامه های اموزشی و ترویجی مدرسه توسعه پایدار در حوزه ادبیات کودک، از مزایای ویژه برخوردار خواهند بود.

 

شرایط عضویت:

 • بازه سنی 10 تا 15 سال
 • علاقه مند به مطالعه کتاب های داستان و شعر حوزه کودک و نوجوان و دارای دوستی خوب با کتاب
 • منظم بودن و مسئولیت پذیر بودن
 • برخورداری از تفکر انتقادی و تحلیلی بالاتر از میانگین رده سنی خود
 • وجود یک فرد رابط(والدین یا مربیان) که متن داستانهای تهیه شده را به ایشان از طریق فضای مجازی منتقل کند و پس از مطالعه، نظرات کودک را راجع به آثار به شکل فایل صوتی در نرم افزار «واتساپ» برای شورای پویش کتاب داستان محلی در مدرسه توسعه پایدار ارسال نماید.
 • پذیرش تعهدات عضویت در شورای داوران کودک و نوجوان ادبیات کودک مدرسه توسعه پایدار

 

تعهدات عضویت در شورای داوران کودک و نوجوان ادبیات کودک مدرسه توسعه پایدار:

 • تعهد به مطالعه به موقع و اعلام نظر برای آثار ارسالی(عضویت در این شورا، وقت چندانی از کودکان و نوجوانان عضو طرح نخواهد گرفت، کار بسیار سبکی است و به هیچ وجه اختلالی با دروس مدرسه و سایر فعالیت های آموزشی و تربیتی ایشان نخواهد داشت؛ با این حال، تعهد برای مشارکت فعال در این شورا، جزو الزامات عضویت در آن خواهد بود)
 • تعهد به اینکه بدون کمک بزرگترها، آثار ارسالی را خوانده و نظر خود «کودک/نوجوان» بدون مداخله و جهت دهی والدین و مربیان برای شورای پویش کتاب داستان محلی ارسال می شود. اصالت داوری ها و بازنمایی دنیای خوانندگان کودک و نوجوان، مهمترین اصل برای مدرسه توسعه پایدار در تعامل با اعضای داوطلب این طرح است. مربیان و والدین، مانعی ندارد که واسط بین مدرسه توسعه پایدار و کودکان و نوجوانان داوطلب شوند؛ با این حال، بایستی از تحمیل نظرات خود به ایشان و مداخله در تحلیل آزاد آثار ارسالی توسط کودک/نوجوان، خودداری کنند.

 

نحوه ارسال درخواست عضویت: 

پاسخ به 7 سوال زیر با ذکر شماره سوال، در واتساپ به شماره 09129458095 ارسال شود:

 1. نام و نام خانوادگی کودک/نوجوان
 2. تاریخ تولد
 3. روستا یا شهر به همراه ذکر نام استان
 4. نام فرد رابط و نسبت او با کودک
 5. شماره تلفن فرد رابط
 6. چرا کودک/نوجوان مورد نظر را برای عضویت در این شورا مناسب می دانید؟ (در حد 3 تا 10 خط با ذکر ویژگی های او توضیح دهید)
 7. واکنش کودک/نوجوان مورد نظر به پیشنهاد عضویت در این طرح چه بوده است؟

 

سیاست ما این است که از هر روستا، کتابخانه یا واحد کوچک جغرافیایی، حداکثر 2 تا 3 نفر عضو باشند. همچنین پراکندگی و تنوع فرهنگی و قومیتی کودکان عضو شورای داوری برایمان اهمیت دارد. لذا از ارسال اسامی انبوه (برای مثال تمامی کودکان عضو یک کتابخانه) خودداری کنید. ما به دنبال تشکیل جمعی خاص و منتخب هستیم از کودکان اهل مطالعه که نظرات شان به عنوان داور کودک/نوجوان به نویسندگان بزرگسال که از فعالین فرهنگی مناطق مختلف کشورند کمک کند تا آثار بهتری برای مخاطبان کودک و نوجوان، پدید بیاورند.

به بیانی ساده، داوران عضو این شورا، قرار است آثار پدید آمده توسط آن فعالین فرهنگی را بخوانند و نظر بدند که آیا اثر مناسبی برای کودکان و نوجوانان هستند یا خیر.

 

پراکندگی جغرافیایی و جنسیتی اعضای فعلی شورای داوران کودک و نوجوان ادبیات کودک و نوجوان در مدرسه توسعه پایدار

 

 

اسامی اعضای فعلی شورای داوران کودک و نوجوان ادبیات کودک

(اسامی و تصاویر اعضای جدید به تدریج اضافه خواهد شد)

مدرسه توسعه پایدار