مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 

این رویداد به پایان رسیده است

فیلم کامل دو روز برنامه بعد از همایش برای شرکت کنندگان ایمیل می شود

 

 

سلسله رویدادهای توسعه پایدار برای ایران-پرونده فعالیت‌های مردم‌نهاد

درس‌آموخته‌های پویش‌های مردمی حفاظت از محیط زیست در برابر پروژه‌های عمرانی مخرب

با حضور جمعی از کنش‌گران و نمایندگان پویش‌های محیط زیستی شاخص دو دهه اخیر کشور

پنجشنبه و جمعه 13 و 14 آبان 1400-ساعت 17 تا 20:30

 

 

 

***(توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود و شرکت در آن نیازمند ثبت‌نام قبلی است-لینک ثبت نام در پایین صفحه وجود دارد)***


درباره رویداد

«درس‌آموخته‌های پویش‌های مردمی حفاظت از محیط زیست در مواجهه با پروژه‌های توسعه» عنوان همایشی است که در نیمه آبان به صورت مجازی و توسط مدرسه توسعه پایدار دانشگاه شریف و در قالب سلسله رویدادهای «توسعه پایدار برای ایران» برگزار خواهد شد.

موضوع محوری این برنامه واکاوی پویش‌ها و جنبش‌های مردمی است که در سه دهه گذشته در کشور و در مقابله با پروژه‌های صنعتی، عمرانی و توسعه در جوامع محلی شکل گرفته است. مرور تجربه این چند دهه کشور، نمونه‌های موفق و ناموفق متعددی از تلاش دغدغه‌مدان محیط زیست برای حراست از منافع طبیعت در برابر پروژه‌های غیرمسئولانه عمرانی و صنعتی را پیش چشم ما می‌گذارد که بازخوانی تجارب آنها می‌تواند برای فعالین اجتماعی و محیط زیستی در نقاط مختلف کشور برای کمک به توسعه پایدار در آینده جوامع خود، الهام بخش و یاری‌گر باشد.

این برنامه، اهداف زیر را دنبال می‌کند:
•    طرح مساله ضرورت شکل‌گیری پویش‌های مردمی جوامع محلی برای حفاظت از محیط زیست 
•    آشنایی و معرفی تجارب شاخص و آموزنده کشور در این حوزه در سه دهه گذشته و بیان درس‌آموخته‌های آنها
•    انتقال و اشتراک تجربیات فعالین و صاحب‌نظران محیط زیست در این عرصه با یکدیگر

 

مخاطبان:
کنش‌گران، فعالین اجتماعی و محیط زیستی نواحی شهری و روستایی سراسر کشور؛ دانشگاهیان، اصحاب رسانه، سازمان‌های مردم‌نهاد، و نهادهای دولتی و حاکمیتی فعال در امور توسعه و عمران و محیط زیست
 

 


همه شما دعوتید!

در خلاء وجود یک نظام برنامه‌ریزی کارامد توسعه پایدار در کشور، پویش‌های مردمی حفاظت از محیطزیست مسئولیت مهمی در حراست از منابع طبیعی کشور و مصالح عمومی جامعه و میراث نسل‌های آینده بر دوش دارند. در طول چند دهه اخیر، تجربیات ارزشمندی توسط دغدغه‌مندان و عاشقان این آب و خاک در سراسر کشور شکل گرفته که دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند و مرور تجارب و درس آموخته‌هایشان برای عموم دغدغه‌مندان پیشرفت و توسعه پایدار کشور می‌تواند الهام بخش و آموزنده باشد.

از همه شما که دل در گرو آبادانی و سربلندی این سرزمین دارید دعوت می‌کنیم که در این رویداد حضور پیدا کنید؛ رویدادی که سعی کرده‌ایم جمع متنوع و ارزشمندی از فعالین و کنش‌گران محیطزیست را گرد هم جمع کنیم تا از رهگذر مباحث و گفتگوهای ارائه شده، ره‌توشه‌ای بگیریم برای ساختن بهتر آینده سرزمین زیبایمان. منتظرتان هستیم!

 

***

 سخنرانانی‌ها و مباحث

*ممکن است برخی مهمانان برای نشست‌های پایانی روز اول و دوم تغییر پیدا کنند که به محض نهایی شدن در همین صفحه درج خواهد شد*


 

روز اول (پنجشنبه 13 آبان)

1-ارائه تجربه پویش مردمی حفاظت از کوه شاهوار (گلچهره محمدی، حنیف‌رضا گلزار) 

2-ارائه تجربه پویش مردمی حفاظت از کانی بِل (سید مختار هاشمی) 

3-نشست هم‌اندیشی آسیب شناسی پویش‌های مردمی حفاظت از محیط زیست(عباس محمدی، الهه موسوی، میترا البرزی منش، نماینده شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی) 

 

روز دوم (جمعه 14 آبان)

6-ارائه تجربه پویش مردمی مخالفت با احداث پتروشیمی آب‌پخش دشتستان (سعیده مهدی‌زاده و حسن باغبانی) 

7-ارائه تجربه پویش مردمی مخالفت با احداث سد سیوند (علیرضا افشاری) 

8-نشست هم‌اندیشی راه‌کارهای اثربخشی پویش‌های مردمی حفاظت از محیط زیست(حسن باغبانی، محمد داسمه، هومان خاکپور، علیرضا افشاری)

 

**********

معرفی پویش‌های محیط زیستیِ ارائه کننده تجربه

 

پویش حفاظت از کوه شاهوار در برابر پروژه‌های معدن‌کاوی (استان سمنان)

...

در اواخر دهه 1380 معدن بوکسیت تاش متعلق به شرکت آلومینای ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بدون داشتن مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت خود را شروع کرد و با پاک‌تراشی کوه و برجای گذاشتن باطله، حیات «شاهوار» بلندترین قله البرز شرقی و مهم‌ترین منبع آبی شهرستان شاهرود را نشانه گرفت. از همین رو در ابتدای دهه 90 به تدریج کوهنوردان و فعالان محیط زیستی منطقه صدای اعتراض خود را به فعالیت معدن بلند کردند. در سال‌های بعد با پیوستن گروه‌‌های مختلف مردمی و حاکمیتی به این پویش، حکم تعطیلی موقت معدن صادر شد. اما به نظر می‌رسد این داستان همچنان ادامه داشته باشد.

پویش مخالفت با احداث سد سیوند (استان فارس)

...

در تابستان سال 84 پیام هایی با موضوع زیر آب رفتن آرامگاه کوروش، امپراتور هخامنشی در اثر آبگیری سد سیوند در میان علاقمندان منتشر شد. این موضوع آغازی بود بر شکل گیری پویش اعتراض به آبگیری سد سیوند که در قالب «پایگاه اطلاع‌رسانی برای نجات یادمان‌های باستانی» فعالیت می کرد. سد سیوند علاوه بر تخریب محوطه میراث جهانی پاسارگاد، اثرات محیط زیستی مخرب مهمی نیز داشت. از جمله خشک شدن دریاچه نیریز که از بهم پیوستن دو دریاچه طشک و بختگان تشکیل می شد. علی‌رغم مخالفت‌های پرشمار، سرانجام در سال 1386 دستور آبگیری سد توسط رئیس جمهور وقت صادر شد. اما تاریخ طور دیگری رقم خورد و در اثر خشکسالی‌های پیاپی و مدیریت غلط منابع آبی هرگز دریاچه سد سیوند، رنگ آب را به خود ندید.

 

پویش مخالفت با احداث پتروشیمی آب‌پخش دشتستان (استان بوشهر)

...

در مرداد سال 1396 به اهالی دشتستان خبر رسید که وزیر صنعت، معدن و تجارت در راه است تا کلنگ احداث پتروشیمی دشتستان را بر زمین بکوبد. این پتروشیمی در سال‌های قبل در مکان دیگری جانمایی شده بود. اما مجری طرح به دلیل هزینه بالای جلوگیری از انتشار آلودگی و شیرین کردن آب دریا، مکان طرح را به آب‌پخش تغییر داد تا از آب شیرین سد رئیسعلی دلواری استفاده کند. فعالان مدنی استان و اکثریت مردم محلی از مدت‌ها قبل این طرح را سرآغاز نابودی نخلستان‌های منطقه می‌دانستند. از این‌رو در روز کلنگ‌زنی با تجمعی بی‌سابقه مانع از این اتفاق شده تا وزیر صمت بدون هیچ دستاوردی از اجرای این طرح منصرف شود و به تهران برگردد.

 

پویش حفاظت از کانی بل (استان کردستان)

...

در سال  1394 با آبگیری اولیه سد داریان در بین مردم کردستان نگرانی جدی از بابت زیر آب رفتن چشمه بل، چشمه تاریخی، بسیار پرآب و مقدسی که ثبت ملی نیز شده بود و نیز از بین رفتن برخی میراث فرهنگی منطقه و زیرآب رفتن برخی روستاهای دیرینه، ایجاد شد. کمپین مردمی نجات از ماه‌ها قبل، با هدایت گروه کاری شروع شد و ده‌ها هزار نفر طومارهایی در اعتراض به تخریب این اثر و ثروت ملی امضا کردند و برنامه‌های متنوعی را برای جلوگیری از آب‌گیری سد و زیرآب رفتن چشمه اجرا کردند. سرانجام وزارت نیرو بر آبگیری کامل سد داریان اهتمام ورزید و آن را اجرا کرد و با بالا بردن ارتفاع دهانه خروجی آب چشمه و تغییر مسیر آن، به تعبیر خود آن را نجات داد. اما این عملیات مقبول گروه‌های مردمی واقع نشد. 

 

**********

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می توانید ببینید.

 

***************************

 

ثبت نام و نحوه شرکت در این رویداد


این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود. شما از هر جای ایران یا جهان، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ تاپ متصل به اینترنت می توانید در این برنامه شرکت کنید. برای شرکت در رویداد نیاز به نصب نرم افزار ندارید(برنامه در محیط سایت اسکای روم برگزار می شود). در روز همایش، لینک شرکت در برنامه برایتان ایمیل خواهد شد. لطفا در ورود آدرس ایمیل و مشخصات خود دقت کنید. 

 

ثبت نام در روز دوم همایش (ویژه عموم شرکت کنندگان):  با پرداخت 10 هزار تومان(کلیک کنید)  

 

*مدرسه توسعه پایدار، یک نهاد غیر انتفاعی است. هزینه دریافتی این نشست، جهت پوشش هزینه های جاری فعالیت های مدرسه توسعه پایدار، اختصاص می‌یابد.

 

*در صورت هرگونه سوال، می توانید با شماره (09122392407) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.