مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

این رویداد به پایان رسیده است؛ فیلم برنامه برای همه شرکت کنندگان ارسال شده است

 

سلسله رویدادهای توسعه پایدار برای ایران-پرونده «محیط زیست و منابع طبیعی»

فهم اشتباه ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران

30 سال بن بست و سرگردانی!

 

یکشنبه 15 اسفند-ساعت 18 تا 20:30

 

 

 

 

***توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود و شرکت در آن نیازمند ثبت‌نام قبلی -رایگان- است***

(لینک ثبت‌نام در انتهای صفحه موجود است)


درباره رویداد

یکی از اقداماتی که از حدود 50 سال پیش در کشورهای مختلف و در سطح سیاستی برای کمک به حفاظت از محیط زیست در پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای مورد توجه قرار گرفت، بحث «ارزیابی اثرات محیط زیستی» یا (EIA)Environmental Impact Assessment  بوده است. در ایران و از اوایل دهۀ 70 شمسی، این موضوع در قالب ظرفیت‌های قانونی و نیز شکل‌گیری انجمن ارزیابی محیط زیست به یک موضوع جدی در سطح سیاست‌گذاری تبدیل شد و در قوانین برنامه‌های توسعه کشور، به تدریج این موضوع تثبیت و دامنه شمول آن نیز گسترش پیدا کرد. 
با این حال، تجربه چند دهه استقرار نظام EIA در ایران نشان داده که این نظام با مشکلات بزرگی مواجه است و نه تنها نتوانسته منافع محیط زیست را در مقابل پیامدهای ناشی از اجرای طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ عمرانی و صنعتی در کشور به شکل مناسب حفظ نماید، بلکه موجب ایجاد نارضایتی در دیگر ذی‌نفعان این موضوع نظیر بخش خصوصی نیز شده است. آنچه که در بررسی‌های صورت‌گرفته توسط مدرسه توسعه پایدار از مصاحبه‌ با کارشناسان سازمان‌های متولی، فعالان محیط زیست و مطالعه پژوهش‌ها، بدست‌آمده، موید این نکته است که ما با یک «ناکارامدی جدی و بزرگ» در قوانین، ساختارها و رویه فعلی «ارزیابی اثرات محیط زیستی» در ایران روبرو هستیم. 
از سوی دیگر در فقدان بررسی مستمر کارامدی  این نظام به منظور شناسایی گلوگاه‌ها و ریشه‌های ناکارامدی آن و تلاش برای بهبود آن، تنها درگیر معلول‌ها بوده و در نتیجه با حل‌نشدن مسائل اصلی، نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های EIA به شکل مناسب برای کمک به مسائل توسعه پایدار کشور استفاده کنیم. لذا مداخله و آسیب‌شناسی این حوزه، عارضه‌یابی این آسیب‌ها و تمرکز بر پیشنهاد اصلاحات برای رفع این عارضه‌ها با هدف اثربخش‌سازی نظام ارزیابی در راستای کمک به توسعه متوازن و پایدار در کشور عزیزمان، یک ضرورت جدی تلقی می‌شود.


به همین خاطر ما در «مدرسه توسعه پایدار» در قالب کارگروه ویژه‌ای و در یک پروژه داوطلبانه، از اواسط سال 1399 به آسیب‌شناسی عمیق مسئله EIA در ایران پرداخته‌ایم و اکنون که تقریبا در انتهای این مسیر هستیم، به این نتیجه رسیده‌ایم که ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران، اساسا، «اشتباه» فهم شده است و مسئله، فقط «ناقص بودن» یا «اصلاح بخش‌هایی کوچک» از آن نیست...
در واقع، ما در کشورمان با یک کج فهمی عمیق و عجیب و سوءتفاهم در ارتباط با درک اهداف ارزیابی اثرات محیط زیستی روبرو بوده‌ایم که باعث شده نزدیک به سه دهه سرگردانی و بن‌بست در ارتباط با اثربخشی نظام EIA در ایران اتفاق بیافتد...

ما بر این باور هستیم که برای اصلاح نظام ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران، ابتدا باید بفهمیم که کلا مسیر را اشتباه آمده‌ایم و اکثریت قریب به اتفاق بازیگران اصلی این حوزه، خواه متخصصین مشهور و دانشگاهیان باشند،خواه شرکت‌های مشاوره و خواه سازمان حفاظت محیط زیست، همگی فهمی اشتباه از این موضوع در ذهن دارند که در نتیجه آن را به یک «ابزار مجوز دهی» (به جای ابزار تصمیم‌سازی توسعه) تقلیل داده‌اند و نیز با بی‌توجهی و نقض اصول اساسی آن نظیر «مشارکت مردمی» و «شفافیت»، عملا آن را بلااثر کرده‌اند.


دعوت می کنیم در این آخرین رویداد سال 1400 با ما همراه باشید تا از زبان دو نفر از پژوهشگران ارشد تیم تحقیقاتی مدرسه توسعه پایدار که سوابق قابل توجهی هم در این حوزه دارند، بشنوید که چرا ما به این نتیجه رسیده‌ایم که نظام کنونی ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران، نیازمند اصلاح نیست؛ بلکه نیازمند انقلاب است! چرا که از ابتدای ورود به ایران در دهه 70، اساسا غلط و ناقض اهداف خود فهم شده و به جلو می‌رود.
این را هم بگوئیم که به یاری خدا در سال 1401، برنامه‌های ترویجی مهمی برای کمک به گفتمان‌سازی و زمینه‌سازی بهبود نظام EIA در ایران داریم که با انتشار یک گزارش سیاستی مهم در ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد. ما البته مسئله را در یک پازل بزرگتر هم می‌بینیم...در واقع نه فقط ارزیابی محیطزیستی، بلکه بر این باوریم که بقیه ابعاد ارزیابی اثرات توسعه، نظیر اجتماعی، سلامت، امنیت، فرهنگ و یا به تعبیری «پایداری/sustinability» نیازمند یک بازطراحی جدی است.

 
 


همه شما دعوتید!

همکاران پژوهشی کارگروه محیط زیست ما، در یک سال و نیم گذشته، ضمن مطالعه تجارب داخلی و خارجی و با گفتگو با طیف وسیعی از کارشناسان، صاحب نظران، فعالین و ذی نفعان حوزه EIA در ایران و نیز برگزاری رویدادهایی چون «همایش کلاف سردرگم ارزیابی اثرات محیط زیستی» به نگاه خوب و راهگشایی برای فهم مسئله ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران رسیده اند.
مسئله‌شناسی درست، قطعا گام اول هر اقدام اصلاحی برای بهبود شرایط محیط زیست کشور است؛ لذا از همه شمایی که دل در گروه آبادانی و پیشرفت و کمک به توسعه پایدار ایران عزیزمان دارید، صمیمانه دعوت می‌کنیم که در این برنامه شرکت کنید.

**********

سخنرانان و ارائه دهندگان

  • ندا افشم (مدرس و پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر)
  • مصطفی تسبندی (فعال حوزه ارزیابی اثرات محیط زیستی)
  • دبیر جلسه: سارا نیک بنیاد (عضو تیم پژوهشی مدرسه توسعه پایدار)

 

(بعد از ارائه سخنرانان، برنامه به شکل گفتگو محور و با پرسش و پاسخ پیش خواهد رفت. فرصت اظهار نظر، پرسش و مشارکت ثبت نام کنندگان در رویداد نیز فراهم خواهد بود)

 

**********

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می توانید ببینید.

 

 

***************************

 

ثبت نام و نحوه شرکت در این رویداد (رایگان)


این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود. شما از هر جای ایران یا جهان، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ تاپ متصل به اینترنت می توانید در این برنامه شرکت کنید. برای شرکت در رویداد نیاز به نصب نرم افزار ندارید(برنامه در محیط سایت اسکای روم برگزار می شود). در روز همایش، لینک شرکت در برنامه برایتان ایمیل خواهد شد. لطفا در ورود آدرس ایمیل و مشخصات خود دقت کنید. 

 

ثبت نام رایگان در نشست (ویژه عموم شرکت کنندگان) به یکی از دو روش زیر: 

1-ثبت اطلاعات در فرم مخصوص: کلیک کنید

2-ارسال مشخصات (شامل نام، تلفن، ایمیل، سمت سازمانی یا حوزه فعالیت) به شماره 09129458095 در واتساپ

 

*در صورت هرگونه سوال، می توانید با شماره (09122392407) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.