مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 

تا نیم ساعت مانده به رویداد، امکان ثبت نام در این برنامه وجود دارد

اگر تا 15 دقیقه پس از ثبت نام، لینک شرکت در برنامه را از طریق ایمیل دریافت نکردید، در واتساپ به این شماره پیام بدهید: 09129458095

 

 

سلسله‌ رویدادهای توسعه پایدار برای ایران
 

نشست مجازی
«نگاهی به تجربه احیای گندم خراسان»

ضرورت حفظ بذرهای بومی در مسیر توسعه پایدار ایران

جمعه 24 اردیبهشت- ساعت 16 تا 19

 

 

***(توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می‌شود)***
لینک ثبت‌نام در انتهای صفحه قرار دارد
 


درباره رویداد

این جلسه از رویدادهای «توسعه پایدار برای ایران» به موضوعی متفاوت و کمتر پرداخته شده و اما بسیار مهم اختصاص دارد. 

اغلب ما هیچ وقت فکر نکرده ایم که چه اهمیتی دارد که نانی که می خوریم با چه گندمی درست شده باشد. وارداتی باشد، خارجی باشد، اصلاح شده باشد، تراریخته باشد و یا گندم باستانی هزاران ساله این سرزمین باشد. شاید ندانیم اهمیت این موضوع چیست و اصلا چه ارتباطی به سلامت ما، امنیت غذایی، حفظ منابع آب و خاک و در یک کلام توسعه پایدار ایران عزیزمان دارد.

در این جلسه به بهانه این موضوع، نگاهی از نزدیک به دو دهه تلاشهای آقای احمد طاهری از فعالین حوزه کشاورزی استان سمنان برای احیای «گندم خراسان» خواهیم انداخت.

احمد طاهری، اهل گرمسار در استان سمنان است و بیش از ۳۰ سال است که در حوزه کشاورزی کار می‌کند. او حدود ۲۳ سال در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و ذخایر راهبردی ژنتیک و ۱۷ سال بر روی امنیت غذایی، حاکمیت غذایی و سلامت غذا فعالیت کرده است.

آقای طاهری، سال‌هاست در پی احیای گندم خراسان در ایران است. گندمی که قدمت پنج هزارساله دارد و تنها گندم باستانی جهان به شمار می‌رود و از نظر مواد مغذی و ریزمغذی‌ها و عناصر مورد نیاز بدن مانند سلنیوم، منیزیوم، روی و غیره بسیار غنی است. این گندم اگرچه در ایران مهجور است اما در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایتالیا و فرانسه و امریکا در مقیاس وسیع کشت می‌شود.

مهندس طاهری در سال ۱۳۸۶ پس از طی کردن مراحل قانونی از  مزرعه‌ای در کشور فرانسه،  ۷۵ گرم بذر گندم خراسان را تهیه و وارد ایران کرد و توانست در این سال‌ها این مقدار را به حدود ۱۰۰ تن افزایش داده و کشاورزان ۲۴ استان کشور به کشت آن بپردازند.

 

گندم خراسان تا حدود ۶۰ سال پیش در ایران کشت می‌شده است. اما با ورود بذرهای پرمحصول و دستکاری شده، به تدریج از مزارع ایران حذف شد. وقتی بذرهای پرمحصول وارد ایران شدند و کشاورزان با سموم و کود شیمیایی می‌توانستند انواع پر محصولی را تولید کنند، به تدریج گندم خراسان و چند رقم بومی دیگر که مخصوص نان بوده و عطر و طعم ویژه‌ای داشتند، از گردونه تولید خارج شدند.

آقای طاهری، حفاظت از میراث ژنتیکی که متعلق به سرزمین ایران زمین است را وظیفه خود می‌داند. به همین دلیل بیش از ۱۵ سال است که روی این بذر کار می‌کند و توانسته به قدری آن را توسعه دهد که تقاضا برای آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است. توسعه کشت گندم خراسان در کشور، تحت مدیریت ایشان و در مقاطعی با کمک موسسه توسعه پایدار محیط زیست و برنامه SGP عمران ملل متحد UNDP انجام شده است. با توجه به این‌که بذر گندم خراسان که در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد، ضمن سازگاری با خاک و هوای ایران، سم و کود کمتری نیاز دارد و نیز علف کمتری دارد، کشاورزان از این بذر استقبال کرده و آن را بین خودشان توزیع و ترویج می‌کنند.

طاهری در مجموعه شخصی خود به نام گروه کشاورز-نانوا نیز محصولات گندم خراسان را تولید و زنجیره ارزش آن را کامل می‌کند.  

مدل کشاورز-نانوا مدلی است که در آن، تولید نان، از تولید گندم شروع می‌شود. یعنی علاوه بر نوع گندمی که کشت می‌شود، نوع تغذیه و مبارزه با آفات نیز بسیار مهم است. در این مدل، در مزرعه‌ای که گندم کشت می‌شود، کار تمیز کردن آن نیز انجام می‌شود و در همان روستا با آسیاب سنگی تبدیل به آرد و سپس در نانوایی مستقر در همان‌جا پخت می‌شود و به بازار عرضه می‌شود. آقای طاهری امیدوار است که اندیشه کشاورز-نانوا بتواند در نقاط بیشتری از ایران عزیزمان گسترش پیدا کند تا نان با کیفیت، سالم، مقوی، و دوستدار منابع آب و خاک و توسعه پایدار ایران عزیزمان، بر سر سفره های مردم قرار بگیرد.

 

 

همه شما دعوتید!


کشاورزی و امنیت غذایی، یکی از ارکان هم توسعه پایدار هر جامعه ایست. 

از همه شما دغدغه مندان توسعه پایدار ایران که حتی هیچ تخصص و تجربه ای در حوزه کشاورزی یا تغذیه ندارید، دعوت می کنیم که برای آشنایی با در هم تنیدگی نان و غذایی که می خوریم با امنیت، استقلال، بهره وری، حفاظت از منابع طبیعی و آب و خاک مان، در این رویداد شرکت کنید.

رویدادی که روایت یک کنش گری فعال برای حفاظت از یکی ارکان پایداری کشور عزیزمان است و می تواند برای خیلی از ما الهام بخش و آموزنده باشد. آقای طاهری و میهمان عزیز دیگرمان، آقای دکتر صمد مبصر، حتما حرف های آموزنده ای برای دغدغه مندان و کنش گران توسعه پایدار کشورمان خواهند داشت.

مخاطبان:

همه دغدغه مندان توسعه پایدار ایران عزیزمان، به ویژه فعالین و دست اندرکاران حوزه تغذیه، کشاورزی، امنیت غذایی، توسعه محلی، توسعه روستایی و محرومیت زدایی، و محیط زیست

 

 


سخنرانان و ارائه دهندگان

  • مهندس احمد طاهری (مدیرعامل تشکل توسعه پایدار دشت گرمسار، مدیر عامل گروه تولیدی کشاورز-نانوا و احیا کننده گندم خراسان در ایران)
  • دکتر صمد مبصر (عضو هیئت علمی و معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال)

***********

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله‌نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر ۱۳۹۷ برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راهکارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می‌توانید ببینید.  

 

 

***************************

 

ثبت‌نام و نحوه شرکت در این رویداد


این رویداد به شکل مجازی برگزار می‌شود. شما از هر جای ایران و جهان، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ‌تاپ متصل به اینترنت می‌توانید در این برنامه شرکت کنید. برای شرکت در رویداد نیاز به نصب هیچ نرم‌افزاری ندارید (برنامه در محیط سایت اسکای‌روم برگزار می‌شود). بعد از ثبت‌نام و تا صبح روز برنامه، لینک شرکت در رویداد برایتان ایمیل خواهد شد. لطفاً در ورود آدرس ایمیل و مشخصات خود دقت کنید. 

 

ثبت نام در نشست:  با پرداخت 10 هزار تومان(کلیک کنید)  

 

*مدرسه توسعه پایدار، یک نهاد غیرانتفاعی است. هزینه اندک دریافتی این نشست، جهت پوشش هزینه‌های جاری فعالیت‌های مدرسه توسعه پایدار و اطمینان از حضور شما در برنامه، اختصاص می‌یابد. 

*در صورت هرگونه سؤال، می‌توانید با شماره (۰۹۱۲۹۴۵۸۰۹۵) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار