مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

فراخوان معرفی

انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد تحول‌آفرین محلی

در شهرستان‌ها و نواحی روستایی مختلف کشور

(با رویکرد توسعه)

 

-دقت کنید که این فراخوان شامل تشکلهای خیریه یا سازمانهای مردم نهاد که در یک حوزه خاص و محدود خدمت رسانی می کنند نمی شود-

 

مدرسه توسعه پایدار، به دنبال شناسایی سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های رسمی یا غیررسمی است که در گوشه و کنار کشور، با هدف کمک به توسعه و پیشرفت منطقه خود(شهر یا روستا) شکل گرفته اند.

ما به طور مشخص به دنبال انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهادی هستیم که توسط فعالین اجتماعی و دغدغه‌مندان پیشرفت و توسعه پایدار در آن مناطق شکل گرفته است و نگاهشان فراتر از خدمت رسانی در یک حوزه محدود(مثل کمک های خیریه، پویشهای محیط زیستی، مطالبات صنفی و ...) است.

انجمن‌هایی که دنبالشان هستیم، نگاه بلندمدت و همه جانبه‌ای به مسائل منطقه خود دارند و تلاش‌هایشان در سطح نظریه پردازی نیست و در میدان عمل تلاش می‌کنند تغییری در روند توسعه در منطقه خود ایجاد کنند. به نوعی، سازمان متکثری از فعالین اجتماعی، فعالین اقتصادی، نخبگان، یا خبرگان جوامع محلی هستند که تلاش دارند با تجمیع توان‌های مردمی، در کنار بخش دولتی، بر جریانات توسعه و پیشرفت و آینده مناطق خود اثرگذار باشند.

این معرفی به چه کار می‌آید؟

ما در مدرسه توسعه پایدار دانشگاه شریف، تابستان سال جاری، قصد داریم همایشی را با هدف ایجاد انگیزه و ایده دهی به فعالین اجتماعی شهرهای مختلف کشور برای کمک به مسائل منطقه خود، برگزار کنیم. در این رویداد که بر بستر فضای مجازی برگزار می شود، برخی تجارب منتخب و دارای درس آموخته، تجربیات و دیدگاه های خود را با سایر علاقه مندان توسعه پایدار و پیشرفت و آبادانی کشور در شهرستانها و نواحی روستایی دیگر کشور عزیزمان، به اشتراک می گذارند.

آیا فقط تجارب موفق معرفی شود؟

خیر! اگر انجمنی را می شناسید که با اهداف بزرگ و با نیت تاثیرگذاری مثبت بر جریانات توسعه در منطقه خود شکل گرفته ولی بنا به هر دلیل، موفق نشده و یا حتی تعطیل شده است، باز هم می‌توانید به ما معرفی کنید؛ چرا که در تجارب ناموفق یا شکست خورده نیز، حتما آموختنی های زیادی وجود دارد.

به طور کلی ما می دانیم که این مسیر، مسیر همواری نیست و تجارب کاملا موفق به نوعی حتی نایاب هستند و تلاش هایی که در شهرها و نقاط مختلف کشور صورت گرفته است، حتما آمیخته ای از دستاوردهای مثبت و دلگرم کننده و نیز ناکامی ها هستند. برای ما مهمترین چیز در شناسایی این تجارب، آموختنی بودن آن برای سایر فعالین اجتماعی است که بهتر بتوانند مسیر خود را برای اثرگذاری بر روند توسعه در منطقه خود، هموار کنند.

من خودم در انجمنی فعالیت ندارم، اما می شناسم مواردی را که ممکن است به کار این همایش بیاید؛ معرفی کنم؟

بله حتما. شما می توانید نام انجمن مدنظر و هر توضیحی که راجع بهشان می دانید را به ما معرفی کنید.

آیا یافته های شما برای استفاده و یادگیری سایرین، منتشر می شود؟

بله؛ هدف اصلی ما فراهم آوردن درس آموخته‌های مرتبط و انتشار آن برای دغدغه مندان ایران عزیزمان است. لذا تمامی مباحث مرتبط با همایش، و مصاحبه ها و مستندات تولید شده بعدا در صفحه ویژه این رویداد در وبسایت مدرسه توسعه پایدار قرار خواهد گرفت.

ممکن است چند مثال از چنین انجمن ها یا سازمانهایی که دنبالشان هستید بزنید؟

ما به دنبال تشکل‌های مردمی هستیم در مناطق شهری و نواحی روستایی؛ که دغدغه تغییر و تحول در منطقه خود را دارند. بنیاد سپهر قائن، انجمن آینده‌سازان جوان بلوچستان، بنیاد توسعه پایدار کلاردشت، و انجمن گلباف پایدار من، نمونه‌هایی از مثال‌هایی هستند که به دنبالشان هستیم. 

ما لزوما به دنبال تشکل‌های بزرگ نیستیم. حتی تشکل شما ممکن است ثبت رسمی هم نشده باشد، با این حال انسجام و ماهیت آن طوری است که بتوان به آن نام یک انجمن یا سازمان مردم‌نهاد را اطلاق کرد.

دقت کنید که تشکلهای موضوعی مثل انجمن شعر و ادبیات یا محیط زیست و یا خیریه سلامت، مخاطب این فراخوان نیستند. بلکه ما به دنبال انجمن های با رویکرد همه جانبه و نگاه توسعه ای هستیم.

 

خلاصه که با آغوش باز پذیرای آشنایی با چنین تجاربی هستیم. ایران عزیزمان در گوشه و کنارش، جمع‌های زیاد دغدغه‌مندی دارد که با دستان شاید خالی، ولی قلب‌های حتما بزرگ و اراده‌های مصمم، در حال تلاش برای بهتر کردن حالش هستند. امید داریم که این رویداد و برنامه مدرسه توسعه پایدار، کمک کند هم تعداد این جمع‌ها بیشتر شود و هم قدم‌هایشان استوارتر.

 

از چه طریق، معرفی را انجام دهیم؟

کافی است به شماره روابط عمومی مدرسه توسعه پایدار در واتساپ پیام بدهید(شماره 09129458095) و نام انجمن، نام خودتان، و مستندات یا توضیح کوتاهی راجع به تجربه مدنظر را ارسال کنید. همکاران ما بعد از بررسی، در صورت نیاز با شما برای اطلاعات تکمیلی ارتباط خواهند گرفت.

مدرسه توسعه پایدار