مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

 

این رویداد به پایان رسیده است

اگر در رویداد ثبت نام نکرده اید و مشتاق به بهره گیری از مباحث آن هستید،

برای دسترسی به فیلم رویداد می توانید در انتهای صفحه، ثبت نام کنید و پس از پرداخت، به شماره 09129458095 در واتساپ پیام بدهید تا فیلم کامل رویداد برایتان ارسال شود

 

سلسله نشست‌های توسعه پایدار برای ایران-پرونده توسعه محلی

«کتابخانه‌های روستایی کودکان-کارکردها و درس‌آموخته‌ها»

با حضور جمع متنوعی از فعالین کتابخانه‌های روستایی از سراسر ایران

پنجشنبه 29 آبان-ساعت 16 تا 20

 

 

***(توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود)***

لینک ثبت نام در انتهای صفحه قرار دارد

 


درباره رویداد

در ده سال اخیر، ایده راه اندازی کتابخانه‌های کودکان در مناطق روستایی، به ویژه در مناطق کم برخوردار، به عنوان یکی از ابزارهای کمک کننده جهت توسعه سرمایه‌های انسانی این مناطق مورد توجه جدیدی قرار گرفته است و شاهد هستیم که نهادهای حامی به ویژه در بخش غیردولتی نیز توجه خاصی به این مقوله کرده‌اند و به ایجاد و تجهیز این مراکز فرهنگی در مناطق مختلف کشور، یاری می‌رسانند.

بر کسی پوشیده نیست که گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی میتواند نقش مهمی در توسعه اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی در یک سرزمین داشته باشد. از سویی بسیاری معتقدند که کودکی و نوجوانی مناسب‌ترین دوره برای روی آوردن به کتاب به عنوان یک عادت است. از این رو، با ایجاد کتابخانه و گسترش فرهنگ کتابخوانی میتوان ضمن ارتقای بینش و دانش اعضای جامعه محلی، بستری مناسب‌تر برای رشد و تربیت صحیح کودکان و نوجوانان فراهم کرد. کودکان و نوجوانان مناطق روستایی، نسل آینده این مناطق به حساب میآیند و سرمایه‌گذاری بر روی این نسل یکی از موثرترین سرمایه گذاری‌ها در راستای کمک به پیشرفت و آبادانی آن مناطق در بلندمدت خواهد بود. 

کتابخانه‌های دوستدار کودکان، به عنوان یک ایده قابل الگوبرداری می‌تواند در مناطق بیشتری از کشورمان ایجاد و راه اندازی شوند. از سوی دیگر تجارب ارزشمندی در بین فعالین این حوزه به دست آمده است که می‌تواند الهام بخش دیگر مناطق کشور عزیزمان جهت بهره برداری بهتر از ظرفیت این پایگاه‌های فرهنگی شود. در عین حال، ایجاد این کتابخانه‌ها چه در مرحله راه اندازی و چه در مرحله بهره برداری، با چالش‌های متعددی روبروست که ممکن است مانع تحقق مناسب اهداف این مراکز شود. چالش‌هایی از جمله تامین مالی هزینه‌ها، تعریف فعالیت‌های فرهنگی جانبی، مدیریت و اداره کتابخانه، تعامل مناسب با کودکان و مخاطبان جامعه محلی، انتخاب کتاب مناسب برای نیازهای کودکان و نوجوانان ساکن این مناطق و غیره که هر کدام در جای خود شایان توجه است.

با توجه به اهمیت این موضوع، «مدرسه توسعه پایدار» تصمیم به برگزاری نشستی ویژه با موضوع کتابخانه‌های روستایی دوستدار کودکان گرفته تا از رهگذر مباحثات و انتقال دانش و تجربه بین فعالین این حوزه، به ارتقای دانش و نگرش دست اندرکاران کتابخانه‌های روستایی و فعالین اجتماعی ساکن این مناطق یاری برساند. 

اهداف این نشست: 
1.    ایجاد انگیزه و معرفی این الگو برای فعالین اجتماعی روستایی و عشایری 
2.    بررسی چالش‌های پیش روی راه اندازی و اداره کتابخانه‌های روستایی دوستدار کودکان
3.    گردهمایی فعالین این حوزه و به اشتراک‌گذاری راه‌کارها و تجارب آموختنی کتابخانه‌های مناطق مختلف 

سوالاتی که در این نشست به دنبال پاسخ به آنها هستیم:
1.    اهمیت و نقش کتابخوانی در آینده کودکان چیست؟ و ایده کتابخانه های کودکان چرا و چگونه می تواند در پیشرفت مناطق هدف تاثیرگذار باشد؟ 
2.    برای ایجاد کتابخانه‌های روستایی کودکان چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟
3.    برای اداره مناسب و اثربخشی بهتر کتابخانه‌های روستایی دوستدار کودکان، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
4.    اهمیت انتخاب کتاب خوب در کتابخانه‌های روستایی کودکان، به ویژه در مناطق کم برخوردار چیست و چه نکاتی را در ارتباط با آن بایستی مدنظر داشت؟ 

مخاطبان:
فعالین اجتماعی مناطق روستایی، عشایری و نیز مناطق کم برخوردار؛ دانشگاهیان، اصحاب رسانه، موسسات غیرانتفاعی، سازمان‌های مردم‌نهاد، و نهادهای دولتی و حاکمیتی فعال در عرصه کودک ونوجوان(به ویژه مناطق روستایی و عشایری)، 


 


همه شما دعوتید!

کتابخانه‌های روستایی کودکان، به عنوان یک ایده خوب و دارای ظرفیت، نقش مهمی در تحول آینده مناطق روستایی می‌توانند داشته باشند؛ منتهی حتما در مسیر راه اندازی و اداره شان نکات مهمی را باید رعایت کرد تا بتوانند به شکل موثر و مناسبی برای آینده مناطق روستایی اثرگذار باشند؛ از همه شما دعوت می کنیم که با شرکت در این نشست «هم آموزی»، همراه شوید تا در کنار هم، بیشتر یاد بگیریم از راه های ممکن برای بهتر کردن حال جامعه امروزمان.

***

 سخنرانان (به ترتیب ارائه در همایش)


 

بیان تجارب:

1-عبدالرحیم بلوچ (مسئول کتابخانه کودکان روستای پیرسهراب در منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان)

2-فاطمه گل حقیقت (مسئول کتابخانه کودکان روستای فیشور در استان فارس)

3-مریم احمدی (مسئول کتابخانه کودکان روستای تشنیز در استان چهارمحال و بختیاری)

4-ساجد آدم پیرا (مروج کتاب و فعال کتابخانه‌های سیار روستایی در منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان)

پنل هم اندیشی:

5-اسماعیل آذری نژاد (فعال حوزه کودکان در استان کهگیلویه و بویراحمد)

6-مهدی نوروز (فعال حوزه کتابخوانی و موسس انجمن کتاب کودک در منطقه نیشابور استان خراسان رضوی)

7-فاطمه سادات جعفری ( مروج کتابخوانی در روستاها و مدیر کتابخانه های عمومی شهرستان نکا در استان مازندران)

8-ساجد آدم پیرا  (مروج کتاب و فعال کتابخانه‌های سیار روستایی در منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان)

9-دبیر پنل: هامون طهماسبی (مدیر برنامه مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف)

 

**********

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می توانید ببینید.

 

***************************

 

ثبت نام و نحوه شرکت در این رویداد


این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود. شما از هر جای ایران، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ تاپ متصل به اینترنت می توانید در این برنامه شرکت کنید. برای شرکت در رویداد نیاز به نصب نرم افزار ندارید(برنامه در محیط سایت اسکای روم برگزار می شود). بعد از ثبت نام و یک روز قبل از نشست، لینک شرکت در برنامه برایتان ایمیل خواهد شد. لطفا در ورود آدرس ایمیل و مشخصات خود دقت کنید. 

 

ثبت نام در همایش (ویژه شرکت کنندگان عزیز از مناطق روستایی):  با پرداخت 5 هزار تومان(کلیک کنید)  

 

ثبت نام در همایش (ویژه سایر شرکت کنندگان):  با پرداخت 15 هزار تومان(کلیک کنید)  

 

*مدرسه توسعه پایدار، یک نهاد غیر انتفاعی است. هزینه دریافتی این نشست، جهت پوشش هزینه های جاری فعالیت های مدرسه توسعه پایدار، اختصاص می‌یابد. چنانچه تمایل به حمایت بیشتری از برنامه های مدرسه توسعه پایدار دارید، «این لینک» را ببینید.

*در صورت هرگونه سوال، می توانید با شماره (09129458095) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار