مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

---مهلت این فراخوان به پایان رسیده است---

 

فراخوان مشارکت در ارائه تجارب آموختنی

در زمینه چرایی و چگونگی ایجاد و اداره کتابخانه‌های روستایی دوستدار کودکان

20 مهر 1399

مخاطب: مسئولین کتابخانه های روستایی دوستدار کودکان، و مروجین کتاب در سراسر کشور و نیز عموم فعالین حوزه توسعه محلی

مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف، قصد دارد که در اواخر آبان ماه، نشستی را با موضوع «بررسی تجارب و درس آموخته های کتابخانه های روستایی دوستدار کودکان» برگزار نماید.

در ده سال اخیر، ایده راه اندازی کتابخانه‌های دوستدار کودکان در مناطق روستایی، به ویژه در مناطق کم برخوردار، به عنوان یکی از ابزارهای کمک کننده جهت توسعه سرمایه‌های انسانی این مناطق مورد توجه جدیدی قرار گرفته است و شاهد هستیم که نهادهای حامی به ویژه در بخش غیردولتی نیز توجه خاصی به این مقوله کرده‌اند و به ایجاد و تجهیز این مراکز فرهنگی در مناطق مختلف کشور، یاری می‌رسانند.

کتابخانه‌های دوستدار کودکان، به عنوان یک ایده قابل الگوبرداری می‌تواند در مناطق بیشتری از کشورمان ایجاد و راه اندازی شوند. از سوی دیگر تجارب ارزشمندی در بین فعالین این حوزه به دست آمده است که می‌تواند الهام بخش دیگر مناطق کشور عزیزمان جهت بهره برداری بهتر از ظرفیت این پایگاه‌های فرهنگی شود. در عین حال، ایجاد این کتابخانه‌ها چه در مرحله راه اندازی و چه در مرحله بهره برداری، با چالش‌های متعددی روبروست که ممکن است مانع تحقق مناسب اهداف این مراکز شود. چالش‌هایی از جمله تامین مالی هزینه‌ها، تعریف فعالیت‌های فرهنگی جانبی، مدیریت و اداره کتابخانه، تعامل مناسب با کودکان و مخاطبان جامعه محلی، انتخاب کتاب مناسب برای نیازهای کودکان و نوجوانان ساکن این مناطق و غیره که هر کدام در جای خود شایان توجه است.

با توجه به اهمیت این موضوع، «مدرسه توسعه پایدار» تصمیم به برگزاری نشستی ویژه با موضوع کتابخانه‌های روستایی دوستدار کودکان گرفته تا از رهگذر بحث‌ها و انتقال دانش و تجربه بین فعالین این حوزه، به ارتقای دانش و نگرش دست اندرکاران کتابخانه‌های روستایی و فعالین اجتماعی ساکن این مناطق یاری برساند. اطلاعات تکمیلی راجع به این نشست و چگونگی شرکت در آن، از طریق کانال تلگرام مدرسه توسعه پایدار، متعاقبا اعلام خواهد شد.

توجه کنید که این نشست به شکل مجازی برگزار می شود و شما از هر جای ایران می توانید با دسترسی به اینترنت (از طریق گوشی یا کامپیوتر) در آن شرکت کنید.

در این فراخوان دنبال چه کسانی هستیم؟

در نشست یاد شده، قرار است که تعدادی از صاحبنظران و مروجین کتابخوانی به ارائه درس آموخته های حاصل از تجارب خود پیرامون مسائل مختلف مرتبط با راه اندازی و اداره کتابخانه های روستایی دوستدار کودکان بپردازند. ما به دنبال اشخاص صاحب نظر یا دارای تجربه ای هستیم که بتوانند در این نشست به عنوان سخنران، و با تکیه بر تجارب خود در پاسخ به سوالات زیر، به غنی شدن مباحث نشست مشارکت داشته باشند:

1.    اهمیت و نقش کتابخوانی در آینده کودکان چیست؟ و ایده کتابخانههای دوستدار کودکان چرا و چگونه میتواند در پیشرفت مناطق هدف تاثیرگذار باشد؟ 
2.    برای ایجاد کتابخانههای روستایی چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟
3.    برای اداره مناسب و اثربخشی بهتر کتابخانههای روستایی دوستدار کودکان، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
4.    اهمیت انتخاب کتاب خوب در کتابخانههای روستایی کودکان، به ویژه در مناطق کم برخوردار چیست و چه نکاتی را در ارتباط با آن بایستی مدنظر داشت؟ 

 

✅اگر فکر می کنید ایده هایی راجع به سوالات ذکر شده دارید و یا اینکه افراد صاحب نظری را می شناسید که توانایی صحبت و ارائه تجربه و دیدگاه در موارد فوق را دارند، سپاسگزار می شویم از طریف قسمت نظرات پایین این صفحه به ما با ذکر راه ارتباطی، معرفی نمایید.

 

📌همچنین اگر خودتان مسئول یک کتابخانه روستایی دوستدار کودک هستید، دعوت می کنیم فرم ویژه ای که آماده کرده ایم(کلیک کنید) را تکمیل کنید تا اطلاعات تان را در بانک اطلاعاتی مدرسه توسعه پایدار ثبت کنیم و زمان برگزاری نشست فوق و نیز رویدادهای آتی مدرسه توسعه پایدار در زمینه کتاب کودک و نوجوان را به اطلاع تان برسانیم: b2n.ir/564740

 

تیم مطالعاتی مدرسه توسعه پایدار، بعد از بررسی موارد دریافت شده، با گزینه های مدنظر برای ارائه در نشست تماس خواهد گرفت.

*اگر می خواهید با سابقه نشست‌های «مدرسه توسعه پایدار» آشنا شوید، این لینک را ببینید: کلیک کنید.

مدرسه توسعه پایدار

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.