مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

توجه: لینک شرکت در رویداد برای تمامی ثبت نام کنندگان ارسال شده است.

چنانچه آن را دریافت نکرده اید، ابتدا پوشه spam صندوق پستی تان را بررسی کنید و اگر آن را نیافتید، نام خود را به شماره 09129458095 در واتساپ بفرستید تا لینک برایتان ارسال شود.

 

 

سلسله نشست‌های توسعه پایدار برای ایران-پرونده کسب و کار و جامعه

«کسب‌و‌کار اجتماعی درون موسسات خیریه-چالش‌ها و راه‌حل‌ها»

با حضور مسئولین کسب و کار در موسسات خیریه و نیکوکاری «رعد الغدیر»، «جمعیت امداد دانشجویی‌مردمی امام علی-ع-» و «روزبه زنجان»

جمعه 23 خرداد-ساعت 16 تا 19

 

 

***(توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود)***

لینک ثبت نام در انتهای صفحه قرار دارد

 


درباره رویداد

کسب و کارهای اجتماعی، شکل نوینی از نهادها هستند که در عین اینکه دغدغه و هدف اصلی شان، کمک به حل یک مسئله اجتماعی است، اما ماهیت کسب و کاری دارند و از فروش خدمات و محصول کسب درآمد می‌کنند و از این جهت با سازمان‌های مردم‌نهاد مرسوم تفاوت دارند.

در سالیان اخیر، ایده ایجاد کسب و کارهای اجتماعی در دل موسسات خیریه، هم با نگاه توانمندسازی مددجویان و هم با نگاه تامین مالی کمکی برای خیریه‌ها، طرفداران زیادی پیدا کرده است. در کشورمان، تجارب موفق و ناموفق متعددی از اشکال مختلف پرداخت به کسب و کار اجتماعی در درون موسسات خیریه پدید آمده است. کسب و کارهای اجتماعی موفق، می‌توانند در پیشبرد اهداف موسسات حمایتی، بسیار کمک کننده باشند؛ اما از سوی دیگر، تجارب شکست خورده در این نهادها، می‌تواند به مددجویان و نیز موسسات خیریه، هزینه‌های روانی و اقتصادی قابل توجهی را تحمیل نماید.

دغدغه محوری این نشست، افزایش آگاهی و بینش مخاطبان خود در حوزه کسب و کار اجتماعی و به ویژه کسب و کارهای شکل گرفته در درون موسسات خیریه است. در این نشست با حضور نمایندگان چند نمونه شاخص از تجارب کسب و کارهای اجتماعی مرتبط با خیریه‌ها، سعی می کنیم ضمن معرفی تجارب این مجموعه ها در حوزه کسب و کار، با واکاوی نقاط قوت و فرصت‌های این شکل نوین از فعالیت اجتماعی، چالش‌های پیش روی آنها را نیز واکاوی کنیم و از رهگذر مباحث مطرح شده، به ارتقای بینش و دانش مخاطبان(که عمدتا از فعالین اجتماعی و فعالین موسسات خیریه و حمایتی هستند) یاری برسانیم.

ما در این نشست به دنبال پاسخ به این سوال‌ها هستیم:
•    کسب و کار اجتماعی چیست و در درون موسسات خیریه چه اشکال مختلفی به خود می‌تواند بگیرد؟
•    راه اندازی و اداره کسب و‌کار، درون موسسات خیریه، چه فرصت‌ها و مزیت‌هایی را پیش روی این نهادها قرار می‌دهد؟
•    چه چالش‌ها، مخاطرات و دشواری‌هایی پیش روی موسسات خیریه و حمایتی در هنگام راه اندازی و اداره کسب و کارهای اجتماعی وجود دارد؟
•    عوامل اثر گذار بر موفقیت و یا شکست موسسات خیریه در ایجاد کسب و کار اجتماعی چه بوده است؟

مخاطبان اصلی: موسسات خیریه و حمایتی مردم‌نهاد، فعالین اجتماعی، واحدهای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، نهادهای دولتی و حاکمیتی حمایتی (سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد علوی، قرارگاه آبادانی و پیشرفت سپاه، آستان قدس رضوی و ...)
 


همه شما دعوتید!

موسسات خیریه، تنها با نیت خوب نمی‌توانند در ایجاد و نگهداری کسب و کارهای اجتماعی موفق باشند. شما را دعوت می‌کنیم به نشستی با درس آموخته های شنیدنی سه موسسه نیکوکاری دارای تجربه قابل توجه در راه اندازی کسب و کار حمایتی برای مددجویان؛ تا در کنار هم، بیشتر یاد بگیریم از راه های ممکن برای بهتر کردن حال جامعه امروزمان.

***

 سخنرانان


 

1-علیرضا آتشک (مدیر اجرایی موسسه نیکوکاری رعد الغدیر)

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر، در کنار خدمات حمایتی که برای معلولین ارائه می‌کند، سالهاست که به طور جدی در حوزه اشتغال زایی معلولین نیز فعالیت می نماید. از مهمترین دستاوردهای این مجموعه می‌توان به ایجاد مراکز پاسخگویی تلفنی «پیام رعد» و نیز تولید پوشاک «رعد جامه» و نیز صنایع دستی اشاره کرد. رعد الغدیر، با نگاه تخصصی به حوزه اشتغال زایی معلولین و توان‌یابان، توانسته مدل خود را در بسیاری شهرهای کشور نیز تکثیر نماید.

2-فرح جمالی (مدیر عامل موسسه خیریه استاد روزبه زنجان)

موسسه استاد روزبه یکی از موسسات خیریه نام آشنای غرب کشور است که در استان زنجان به ارائه خدمات حمایتی و توانمندسازی برای زنان و خانواده های آسیب پذیر می پردازد. خیاطی و منسوجات بافتنی ، بسته بندی مواد غذایی ، طبخ غذاهای گرم روزانه ، و صنایع دستی از جمله حیطه‌های تخصصی است که این موسسه برای اشتغال مددجویان خود که عمدتا زنان سرپرست خانواده هستند، راه اندازی کرده است.

3-سعیده سادات حسینی (مسئول کمیته کارآفرینی جمعیت امداد دانشجویی‌مردمی امام علی-ع-)

جمعیت امام على (ع) نگاه ویژه اى به توانمندسازى زنان سرپرست خانوار دارد و در این راستا «خانه هاى اشتغال» را در محلات حاشیۀ کشور تأسیس کرده است. ماحصل این فعالیت، برندهای تخصصی چون سپیدخت، تیدا، سبزین دست، و فرشته است که به تولید محصولاتی چون کیسه های پارچه ای دوستدار محیط زیست، کیف، صنایع دستی، بافتنی، لوازم تزئینی و مواد غذایی خانگی می‌پردازند.

4-مهدیه عباس زاده(پژوهشگر حوزه کسب و کار اجتماعی)

خانم عباس زاده، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت هستند و در حال حاضر با مدرسه توسعه پایدار در حوزه پژوهش‌های مرتبط با  «کسب و کار اجتماعی» همکاری دارند. ایشان در ارائه شان، ضمن تبیین مفهوم «کسب و کار اجتماعی»، به ارتباط آن با موسسات خیریه و معرفی چالش های ویژه این موسسات در ایجاد مراکز اشتغال و کسب و کار خواهند پرداخت.

 

+در بخش پرسش و پاسخ این رویداد، آقای علی سلطان زاده (مدیرعامل موسسه رعد الغدیر)، و خانم زهرا رحیمی (مدیرعامل جمعیت امداد دانشجویی امام علی-ع-) نیز حضور خواهند داشت تا به غنای بیشتر بحث ها کمک کنند.

 

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می توانید ببینید.

 

***************************

 

 

ثبت نام و نحوه شرکت در این رویداد


این رویداد به شکل مجازی برگزار می شود. شما از هر جای ایران، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ تاپ متصل به اینترنت می توانید در این برنامه شرکت کنید. بعد از ثبت نام و یک روز قبل از نشست، لینک شرکت در برنامه برایتان ایمیل خواهد شد. لطفا در ورود آدرس ایمیل و مشخصات خود دقت کنید. 

 

ثبت نام در نشست:  با پرداخت 10 هزار تومان(کلیک کنید)  

 

*مدرسه توسعه پایدار، یک نهاد غیر انتفاعی است. هزینه دریافتی این نشست، جهت پوشش هزینه های جاری فعالیت های مدرسه توسعه پایدار، اختصاص می‌یابد. چنانچه تمایل به حمایت بیشتری از برنامه های مدرسه توسعه پایدار دارید، «این لینک» را ببینید.

*در صورت هرگونه سوال، می توانید با شماره (09129458095) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار