مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

تحت حمایت پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف

مدرسه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها

مدرسه توسعه پایدار، عنوان برنامه‌ای است که زیرمجموعه پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته و در تلاش است که به توسعه دانش و توانمندی‌های عمومی مخاطبان خود راجع به حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یاری برساند. برای آشنایی با سوابق مدرسه، خدمات آن و راه‌های ارتباطی می‌توانید به منوهای سایت مراجعه کنید.

بوتان

سرزمین جاودانی من

کانال تلگرام

کانال تلگرام

کانال تلگرام

آموزش محرومیت زدا

این رویداد به پایان رسیده است

فایل صوتی برنامه برای همه شرکت کنندگان ایمیل خواهد شد.

 

سلسله‌رویدادهای «توسعه پایدار برای ایران»
 

نشست نیم‌روزه مجازی
«واکسن ایرانی کرونا: ضرورت‌ها، چالش‌ها و مسیر پیش رو»

جمعه 8 مرداد-ساعت 16 تا 20***(توجه: این رویداد به شکل مجازی برگزار می‌شود)***
لینک ثبت‌نام در انتهای صفحه قرار دارد

 


درباره رویداد

دنیا نزدیک به 1.5 سال است که درگیر بیماری کروناست. در این مدت، شیوه زیست و کار همه آدمها در همه جای دنیا تحت تاثیر قرار گرفته است. علی‌رغم تلاش‌های وسیع کشورها برای مهار و مقابله با کرونا، این ویروس همچنان یک چالش اساسی برای تمام کشورهای جهان محسوب می شود. بسیاری از فعالیت‌ها و برنامه‌ها در زمینه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، گردشگری و کسب‌وکار با محدودیت و حتی تعطیلی روبرو شده است. سویه‌ها و جهش‌های تازه ویروس در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی و هند نیز مشکلات مضاعفی را برای مهار این ویروس سرکش پدید آورده است.

در این بین، تولید واکسن های کرونا، امیدی برای غلبه و مهار این بیماری مرموز ایجاد کرده و بخش مهمی از اخبار این حوزه را در چند ماه اخیر به خود اختصاص داده است. در کشور عزیزمان از زمستان سال 99، به تدریج واکسن‌هایی چون برکت، رازی، پاستور(مشترک با کوبا)، سیناژن(مشترک با استرالیا)، فخرا و ... وارد فاز کارآزمایی بالینی شدند تا بتوانند در صورت موفقیت‌آمیز بودن، نیاز داخلی حداقل 240 میلیون واحدی در سال را پاسخ دهند.

در تیرماه سال 1400، واکسن‌های برکت و پاستور موفق شده‌اند که مجوز تزریق اضطراری دریافت کنند و پیشروی مراحل تحقیقاتی واکسن‌های دیگر نیز ادامه دارد. فارغ از بحث‌هایی که راجع به خرید واکسن خارجی در کوتاه‌مدت مطرح است، موضوع ساخت واکسن در بلندمدت، به نظر می‌رسد که یک موضوع راهبردی برای بسیاری از کشورها شده است. برای مثال، فهرست واکسن‌های ثبت‌شده در سایت سازمان جهانی بهداشت، نشان می‌دهد که تا انتهای تیر 1400، حدود 300 پروژه واکسن سازی برای کرونا در دنیا در جریان است و حتی کشورهایی چون گرجستان، قزاقستان و ازبکستان نیز به فکر آزمودن بخت خویش در تولید موفقیت‌آمیز واکسن کرونا افتاده‌اند(جهت اطلاعات بیشتر از سایت سازمان جهانی بهداشت اینجا کلیک کنید).

از سوی دیگر، ابهامات و سوال‌های زیادی راجع به وضعیت تولید واکسن‌های کرونای تولید داخل، مباحث علمی مرتبط با آن و چشم‌انداز پیش روی کشور در این حوزه مطرح است. حتی اصل داستان که آیا ما بایستی به حوزه ساخت واکسن ورود می‌کردیم و یا اینکه اساسا توانمندی این مقوله در کشور وجود دارد یا خیر هنوز مورد بحث بخشی از افکار عمومی و رسانه هاست.

«مدرسه توسعه پایدار» با توجه به شرایط حساسی که از جهت درگیری با همه گیری کرونا داریم و کلیدی بودن موضوع «واکسن»، تصمیم گرفته است که با دعوت از صاحب‌نظران و نمایندگان شرکت‌های ایرانی شاخص سازنده واکسن کرونا ضمن فراهم آوردن بستری برای پاسخگویی به سوالات مهم مذکور، مسائل سیاست‌گذاری ساخت واکسن را نیز به بحث بگذارد تا از این طریق، ضمن واکاوی مسائل این حوزه، به رشد و آگاهی مخاطبان خود و به ویژه علاقه‌مندان حوزه سیاست‌گذاری سلامت یاری برساند.


 


همه شما دعوتید!

این رویداد مستقل، که در نوع خود برای نخستین بار در کشور برگزار می‌شود، فرصتی است برای همه علاقه‌مندان تا ضمن آشنایی با وضعیت پیشرفت واکسن‌های ایرانی کرونا و پرسش و پاسخ با نمایندگان شرکت‌های سازنده، با مسائل راهبردی این حوزه بیشتر آشنا شوند.

همه ما در این دو سال از شروع همه گیری، به خوبی درک کرده ایم که به چه میزان موضوع سلامت می‌تواند بر سایر ابعاد توسعه از اقتصاد و تجارت گرفته تا آموزش، فرهنگ و سبک زندگی ما اثر بگذارد و درک می‌کنیم که چرا مسیر توسعه پایدار کشور در سالیان پیش رو به چگونگی مهار کرونا گره خورده است. به امید اینکه در آینده ای نزدیک، در همه جای دنیا این بیماری به شکل کامل مهار شده باشد، شما را صمیمانه به این رویداد دعوت می‌کنیم تا با بهره‌گیری از صحبت‌های سخنرانان و مدعوین و شرکت‌کنندگان در کنار یکدیگر، پلی بسازیم برای فردای روشن‌تر ایران عزیزمان.

مخاطبان:

عموم علاقه‌مندان، و نیز محققین و فعالین حوزه‌های توسعه پایدار، سلامت، سیاستگذاری بهداشت و درمان 

 

--- برنامه نشست و سخنرانان---

•  بخش اول) ضرورت ساخت واکسن ایرانی کرونا (حدودا  30 دقیقه با پرسش و پاسخ)
ارائه دهنده: دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری
 

•  بخش دوم) نگاهی به وضعیت پیشرفت واکسن‌های ایرانی کرونا (سه ارائه-جمعا حدود  100 دقیقه با پرسش و پاسخ‌ها)
ارائه دهندگان: 
1-دکتر حسن جلیلی، مدیر طرح تولید واکسن برکت
2-دکتر علی اسحاقی، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی

3-دکتر دلارام درود، معاون تولید انستیتو پاستور ایران
4-دکتر ساغر براتی، مسئول علمی بخش تحقیق و توسعه واکسن سیناژن

 

•  بخش سوم) گفتگوی صاحب‌نظران پیرامون مباحث راهبردی مرتبط با ساخت واکسن ایرانی کرونا (حدود 100 دقیقه)
در این بخش به طور ویژه به مباحثی چون تنظیم‌گری، قیمت‌گذاری و سیاستگذاری مناسب برای حمایت مناسب از طرح‌های این‌چنینی، توسعه فناوری و نقش‌آفرینی موثر بازیگران در بحران‌های مشابه، آینده پیش روی واکسن‌های کرونا در ایران و منطقه، و نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های نقش آفرینی دانشجویان، نخبگان و علاقه‌مندان حوزه سیاستگذاری سلامت پرداخته خواهد شد.

حاضرین در پنل: 1-دکتر حمید بهلولی(نظریه‌پرداز و مدرس حوزه سیاستگذاری عمومی و سلامت دانشگاه تهران)، 2-دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی (معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی)، 3-دکتر خشایار روشن ضمیر(مسئول فنی کارخانه شرکت سیناژن)، 4-دکتر مصطفی قانعی(عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری) 5-دکتر دلارام درود(معاون تولید انستیتو پاستور ایران)

دبیر پنل پایانی: دکتر علی ملکی (رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف)

 

***********

درباره سلسله رویداد «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله‌نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر ۱۳۹۷ برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راهکارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود. سوابق این رویدادها را در این لینک می‌توانید ببینید.  

 

 

***************************

 

ثبت‌نام و نحوه شرکت در این رویداد


این رویداد به شکل مجازی برگزار می‌شود. شما از هر جای ایران و جهان، با یک گوشی هوشمند یا یک کامپیوتر/لپ‌تاپ متصل به اینترنت می‌توانید در این برنامه شرکت کنید. برای شرکت در رویداد نیاز به نصب هیچ نرم‌افزاری ندارید (برنامه در محیط سایت اسکای‌روم برگزار می‌شود). بعد از ثبت‌نام و تا صبح روز برنامه، لینک شرکت در رویداد برایتان ایمیل خواهد شد. لطفاً در ورود آدرس ایمیل و شماره تلفن همراه خود دقت کنید. 

 

ثبت نام در نشست: (کلیک کنید)  

*مدرسه توسعه پایدار، یک نهاد غیرانتفاعی است. هزینه اندک دریافتی این نشست، جهت پوشش هزینه‌های جاری فعالیت‌های مدرسه توسعه پایدار و اطمینان از حضور شما در برنامه، اختصاص می‌یابد. چنانچه تمایل به حمایت بیشتری از برنامه‌های مدرسه توسعه پایدار دارید، «این لینک» را ببینید.

*در صورت هرگونه سؤال، می‌توانید با شماره (۰۹۱۲۹۴۵۸۰۹۵) تماس بگیرید.

مدرسه توسعه پایدار