دوره های آموزشی

دوره‌های‌آموزشی

«توسعه پایدار» چیست، چگونه زندگی و کسب‌وکار ما را متحول می‌کند و ما در سطوح مختلف برای نزدیک شدن به آن چه می‌توانیم بکنیم؟

دوره‌های آموزشی «مدرسه توسعه پایدار»، قصد دارد تا ضمن آشنایی مخاطبان خود با ابعاد مختلف مفهوم توسعه پایدار، به سوالاتی از این جنس که بیان شد، پاسخ دهد. این برنامه تلاش دارد که بخشی از خلاء محتوای بومی مورد نیاز کشور را برای علاقه‌مندان، فعالین اجتماعی و اقتصادی و سیاست‌گذاران، تامین کند و ره‌توشه‌ای کاربردی برای فعالیت در حوزۀ توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها را به ایشان عرضه کند.

در سطح بین المللی، تحقیقات گسترده‌ای راجع به چگونگی آموزش اثربخش مباحث مرتبط با توسعه پایدار (sustainable development) و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها (CSR)، در جریان بوده و هست. مدرسه توسعه پایدار، تلاش دارد که با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در این حوزه، از شیوه‌های تدریس سنتی و ناکارآمد فاصله بگیرد و در یک فضای تعاملی، و همراه با مشارکت جمعی در تحلیل مباحث، و انجام تمرین‌های گروهی، در جهت تعمیق آموخته‌ها گام بردارد.

دوره‌های آموزشی مدرسه توسعه پایدار، یک دورۀ ترجمه‌ای نیستند و برای مباحث ارائه‌شده در آن، برنامه‌ریزی و طراحی بومی منحصربفردی صورت گرفته است و حتی جالب است بدانید که خود برگزاری این دوره نیز، تحت یک کار پژوهشی مداوم جهت ارزیابی اثربخشی است که نتایج آن به ارتقا و بروز رسانی دوره‌های بعدی مدرسه نیز کمک می‌کند. میزان رضایت بالای شرکت‌کنندگان قبلی دوره‌های آموزشی مدرسه، یکی از نشانه‌های موفقیت آن، بوده است.

دنیای امروز، درگیر مسئلۀ آموزش برای «توسعه پایدار» است و ما سعی داریم در برنامه‌های مختلفی که ذیل این مدرسه تعریف می‌شود، یکی از الگوهای موفق آموزشی توسعه پایدار را شکل دهیم که حتی در سطح بین‌المللی نیز حرف برای گفتن داشته باشد.

جهت آشنایی با نظرات شرکت‌کنندگان قبلی دوره‌های مدرسه، می‌توانید این لینک را ببینید و نیز گزارشی از برگزاری دوره‌های قبلی را در انتهای این صفحه مشاهده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که برنامه‌های آموزشی مدرسه توسعه پایدار در طول سال در تاریخ‌های مختلفی برگزار می‌شود؛ برای ثبت نام در دوره بعدی مدرسه توسعه پایدار، کافی است که بر دوره در حال ثبت نام کلیک کنید و مراحل ثبت نام را مطابق راهنما طی کنید.

همچنین پاسخ به برخی سوالات رایج شما در ارتباط با این دوره‌ها، در این لینک (کلیک کنید) قابل مشاهده است.

برنامه دوره های آموزشی آینده مدرسه توسعه پایدار، به شرج زیر است:

 • برگزاری دوره های فصلی حضوری مدرسه توسعه پایدار، فعلا به خاطر شرایط کرونا متوقف شده است. اگر شرایط برای برگزاری این دوره ها فراهم باشد، از طریق همین صفحه اطلاع رسانی خواهد شد.
 • در حال حاضر فقط دوره‌های سفارشی برای سازمان‌ها برگزار می‌شود.

دوره‌های سفارشی سازمان‌ها و موسسات در صورت تقاضا در سرفصل‌های زیر قابل اجرا است (برای هماهنگی، لطفا با روابط عمومی مدرسه توسعه پایدار تماس بگیرید):

 • مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR)
 • کسب و کار اجتماعی
 • توسعه پایدار
 • محرومیت‌زدایی بر محور توسعه سرمایه‌های انسانی
 • استاندارد گزارش‌دهی GRI (گزارش پایداری شرکت‌ها)

دوره‌های گذشته
سمینارهای آموزشی مجازی ویژه دوران قرنطینه کرونایی

مدرسه توسعه پایدار در راستای مسئولیت های اجتماعی خود و برای کمک به ایجاد فضای همدلی در ایام مبارزه با بیماری کرونا و تشویق #در_خانه_مانی، در ایام نوروز 99، چهار وبینار را تدارک دید که شرکت در آنها با گوشی یا کامپیوتر از هرجای ایران امکان پذیر بود. اطلاعات بیشتر: کلیک کنید.

دوره ششم فصلی: مدرسه پاییزه توسعه پایدار 1398

 • این دوره از تاریخ 13 آبان تا 25 آذر 1398، هر دوشنبه ساعت 3.5 تا 7.5، به مدت جمعا 28 ساعت برگزار شد.

دوره آموزشی توسعه پایدار

مدرسه بهاره توسعه پایدار-خرداد و تیر 1398

 • این دوره از 20 خرداد تا 17 تیر 1398، هر دوشنبه ساعت 4 تا 8( به مدت جمعا 20 ساعت) برگزار شد

مدرسه پاییزه توسعه پایدار-آذر 1397

 • این دوره، از 28 آبان تا 26 آذر 1397، هر دوشنبه ساعت 3 تا 7 بعدازظهر(جمعا 20 ساعت) برگزار شد.(گزارشی مختصر از این دوره)                                                    

مدرسه تابستانی توسعه پایدار-مرداد 1397

 • این دوره، که سومین دوره جامع فصلی مدرسه بود، از 24 تیر تا 21 مرداد 1397، هریکشنبه ساعت 3 تا 7 بعدازظهر(جمعا 20 ساعت) برگزار شد. (گزارشی مختصر از دوره)

کارگاه آموزشی «سرنخ‌هایی به توسعه پایدار»-مرداد1397

 • این کارگاه که شکل فشرده‌تری از برنامه‌های جامع فصلی مدرسه بود، بنا به تقاضاهای دریافتی از عزیزان شهرستانی و با هدف حضور علاقه‌مندانی که فرصت و امکان حضور در برنامه‌های جامع فصلی مدرسه را ندارند، طراحی و اجرا شد (گزارش کارگاه).کارگاه آموزشی توسعه پایدار

مدرسه بهاره توسعه پایدار-خرداد 1397

 • این دوره، از 2 اردیبهشت تا 6 خرداد 1397، هر یکشنبه ساعت 3 تا 7 بعدازظهر (جمعا 20 ساعت) و در محل پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. (گزارشی مختصر از دوره)

مدرسه زمستانی توسعه پایدار-اسفند1396

 • این دوره از مدرسه توسعه پایدار که اولین دوره جامع فصلی مدرسه توسعه پایدار بود، از 23 بهمن تا 21 اسفند 1396، هر دوشنبه ساعت 3 تا 7 بعدازظهر (جمعا 20 ساعت) برگزار شد. (گزارشی مختصر از دوره)